Hlavní navigace

Výpověď z PP

  • (neregistrovaný) 46.13.91.---

    30. 12. 2014 16:46

    Dobrý den, prosím zkušenější o pomoc.
    Zaměstnanec dal 30.12. výpověď z prac.poměru (§50).Prac. poměr mu tedy skončí 28.2.. Na ARESu jsme zjistili, že má živnost.list na stejnou činnost, kterou má v prac.smlouvě u naší firmy. Je prý §, že toto smí vykonávat pouze s písemným souhlasem zaměstnavatele.Ví někdo jaký § to říká?
    Dále prosím o informaci zda -pokud zaměstnanec tento souhlas nemá- se to může posuzovat jako hrubé porušení a tím se zaměstnancem ukončit PP dle §55 odst.1 pís.b.?
    Děkuji za ochotu a trpělivost.
    V roce 2015 přeji hodně zdraví a pevných nervů s námi méně zkušenými.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 12. 2014 17:08

      iva. (neregistrovaný) 77.242.90.---

      Re: Výpověď z PP
      >Dobrý den, prosím zkušenější o pomoc.
      >Zaměstnanec dal 30.12. výpověď z prac.poměru
      >(§50).Prac. poměr mu tedy skončí 28.2.. Na ARESu jsme zjistili,
      >že má živnost.list na stejnou činnost, kterou má v
      >prac.smlouvě u naší firmy. Je prý §, že toto smí
      >vykonávat pouze s písemným souhlasem zaměstnavatele.Ví někdo
      >jaký § to říká?
      § 304 ZP.
      To, že má živnostenský list, ještě neznamená, že činnost zahájil a že ji vykonává.
      >Dále prosím o informaci zda -pokud zaměstnanec tento
      >souhlas nemá- se to může posuzovat jako hrubé porušení
      >a tím se zaměstnancem ukončit PP dle §55 odst.1
      >pís.b.?
      Hodnocení intenzity porušení - tzv. "hrubé porušení" - je na Vás a Vy si ho musíte obhájit při případném soudím sporu. Jaká újma Vám tím vznikla? Jste schopni prokázat výši způsobené škody?
      Podívejte se třeba sem - je to starší článek, ale závěrem roku jsem byla na školení JUDr. Bukovjana, řešila se tam stejná problematika.
      http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d34912v44532-poruseni-pracovni-kazne-v-souvislostech-zaver/

    • 30. 12. 2014 17:14

      iva. (neregistrovaný) 77.242.90.---

      Re: Výpověď z PP
      Ještě doplním, že nesmí bez souhlasu vykonávat stejnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele. To, co má v pracovní smlouvě, nemusí být předmětem činnosti zaměstnavatele /tím, co má zapsáno v OR nebo ŽR/.
      Pokud budu mít v pracovní smlouvě "mzdová účetní," budu mít současně živnosťák na účetní služby, ale můj zaměstnavatel se zabývá např. strojírenskou výrobou, nemám problém s § 304 ZP.
      Problém budu mít ve chvíli, kdy nastoupím do účetní firmy a která má účetní služby v předmětu činnosti. Pak musím živnost pozastavit nebo požádat zaměstnavatele o souhlas.

    • 31. 12. 2014 10:46

      pája

      Re: Výpověď z PP
      >>Dobrý den, prosím zkušenější o pomoc.
      >>Zaměstnanec dal 30.12. výpověď z prac.poměru
      >>(§50).Prac. poměr mu tedy skončí 28.2.. Na ARESu jsme
      >>zjistili,
      >>že má živnost.list na stejnou činnost, kterou má v
      >>prac.smlouvě u naší firmy. Je prý §, že toto smí
      >>vykonávat pouze s písemným souhlasem zaměstnavatele.Ví
      >>někdo
      >>jaký § to říká?
      >§ 304 ZP.
      >To, že má živnostenský list, ještě neznamená, že
      >činnost zahájil a že ji vykonává.
      >>Dále prosím o informaci zda -pokud zaměstnanec tento
      >>souhlas nemá- se to může posuzovat jako hrubé
      >>porušení

      žádné hrubé porušeníZP nezná a tedy to nemůže být jako výpovědní důvod neb důvod k ok. zrušení PP.Pročtěte si § 52 a 55 ZP.Tam jsou stupně porušení přesně uvedeny.

      >>a tím se zaměstnancem ukončit PP dle §55 odst.1
      >>pís.b.?
      >Hodnocení intenzity porušení - tzv. "hrubé porušení" -
      >je na Vás a Vy si ho musíte obhájit při případném
      >soudím sporu. Jaká újma Vám tím vznikla? Jste schopni
      >prokázat výši způsobené škody?
      >Podívejte se třeba sem - je to starší článek, ale
      >závěrem roku jsem byla na školení JUDr. Bukovjana, řešila
      >se tam stejná
      >problematika.
      >http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d34912v44532-poruseni-pracovni-kazne-v-souvislostech-zaver/
      >

    • 30. 12. 2014 17:16

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Výpověď z PP
      § 304

      http://www.mesec.cz/clanky/kdy-vam-jinou-vydelecnou-cinnost-musi-odsouhlasit-zamestnavatel/

    • 2. 1. 2015 16:04

      ina (neregistrovaný) 46.13.91.---

      Re: Všem moc děkuji
      >>Dobrý den, prosím zkušenější o pomoc.
      >>Zaměstnanec dal 30.12. výpověď z prac.poměru
      >>(§50).Prac. poměr mu tedy skončí 28.2.. Na ARESu jsme
      >>zjistili,
      >>že má živnost.list na stejnou činnost, kterou má v
      >>prac.smlouvě u naší firmy. Je prý §, že toto smí
      >>vykonávat pouze s písemným souhlasem zaměstnavatele.Ví
      >>někdo
      >>jaký § to říká?
      >>Dále prosím o informaci zda -pokud zaměstnanec tento
      >>souhlas nemá- se to může posuzovat jako hrubé
      >>porušení
      >>a tím se zaměstnancem ukončit PP dle §55 odst.1
      >>pís.b.?
      >>Děkuji za ochotu a trpělivost.
      >>V roce 2015 přeji hodně zdraví a pevných nervů s námi
      >>méně zkušenými.
      >

      >304
      >
      >http://www.mesec.cz/clanky/kdy-vam-jinou-vydelecnou-cinnost-musi-odsouhlasit-zamestnavatel/
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).