Hlavní navigace

Paušál na benzín

  • (neregistrovaný) 188.120.222.---

    12. 1. 2015 10:03

    Dobrý den, pokud má firma zapůjčené auto jako předváděcí model na půl roku (pak bude auto odkoupeno). Může si firma uplatnit paušální částku na benzín za ten půl rok, kdy má auto zapůjčené? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 1. 2015 10:06

      .. (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: paušál na benzín
      "paušální částku na benzín" - prosím podle čeho? Resp. podle kterého § ZDP či jiného zákona?

    • 12. 1. 2015 18:42

      milenaKK (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: paušál na benzín
      Zákon o daních z příjmů - tedy paušální výdaj na dopravu

    • 12. 1. 2015 19:36

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: paušál na benzín
      Má firma vozidlo v nájmu a platí za tento pronájem ?

      Jen abyste věděla, proč jsem chtěla upřesnění dotazu - např.
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1250799

    • 12. 1. 2015 19:54

      milenaKK (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: paušál na benzín
      Právě, že v nájmu ho nemají. Užívají ho zcela zdarma - jako předváděcí model. Silniční daň bude platit prodejce automobilu. Ne firma. Já majitelům firmy tvrdím, že paušální výdaj na dopravu uplatnit nelze. Oni mě přesvědčují, že benzín tak jako tak kupovat musí, ikdyž není auto pronajaté, ale jen zapůjčené. V zákoně tuto variantu vyčíst neumít. Děkuji moc za ochotu poradit

    • 12. 1. 2015 20:17

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: paušál na benzín
      Postupovala bych podle těchto §§ :
      1) NOZ
      Nájem
      Obecná ustanovení
      § 2201 Základní ustanovení
      Nájemní smlouvou se pronajímatel zavazuje přenechat nájemci věc k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné.

      Výpůjčka
      § 2193 Základní ustanovení
      Smlouvou o výpůjčce půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání.

      2) ZDP
      § 24 odstavec 2) písmeno zt)
      .... Paušální výdaj na dopravu možno uplatnit nejvýše za 3 vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání....
      ...............................
      Pokud mají bezplatně zapůjčené auto jako předváděcí model, tak se nejedná dle NOZ o nájem, ale o výpůjčku. A v ZDP se o možnosti uplatnění paušálního výdaje na dopravu o výpůjčce nic neuvádí.
      ...............................
      http://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/pausalni-vydaje-na-dopravu-1/
      ...............................
      http://m.zivnostnik.cz/33/pausalni-vydaj-na-dopravu-uniqueidgOkE4NvrWuN6MYE0M-igoqkIbmdAg_tm9mbKTrAPMMA/
      ze článku:
      Podmínky pro uplatnění paušálu
      Paušální výdaj na dopravu lze uplatnit za těchto podmínek:
      - poplatník používá vozidlo (alespoň zčásti) k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů,
      - poplatník je vlastníkem vozidla (vlastník fyzická osoba jej přitom nemusí zahrnout do obchodního majetku) nebo musí mít vozidlo v nájmu,
      - v příslušném kalendářním měsíci nebylo vozidlo přenecháno k užívání jiné osobě (ani na část měsíce).
      Paušální výdaj na dopravu tedy nelze použít např. u vozidla, jehož vlastníkem je až do doby splacení úvěru poskytovatel úvěru a vozidlo je užíváno na základě smlouvy o výpůjčce.
      Od roku 2014 navíc vzhledem k nové právní úpravě finančního leasingu (v § 21d odst. 2 ZDP) nelze paušální výdaj uplatnit ani u vozidel na finanční leasing.
      ...............................

    • 12. 1. 2015 20:50

      milenaKK (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: paušál na benzín
      Děkuji za tak vyčerpávající odpověď. Mohou tedy uplatnit náklady na benzín prostřednictvím dokladů? V tomto případě by bylo potřeba vést knihu jízd?

    • 12. 1. 2015 22:25

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: paušál na benzín
      Kniha jízd - dle mého názoru ano
      Uplatnění nákladů na PHM - dle mého názoru ano, ale názory se různí,
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1248604

    • 12. 1. 2015 22:35

      milenaKK (neregistrovaný) 188.120.222.---

      Re: paušál na benzín
      Firma není plátcem DPH. Budu ještě pročítat další články, ale asi zaúčtuji náklady na benzín na základě skutečných dokladů, naštěstí je máme. Knihu jízd firma nevedla. Ale jezdí tímto autem stále stejnou trasu, tak se snad podaří se dopočítat a dovyplnit. Děkuji za Váš čas

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).