Hlavní navigace

Závodní lékař,kdy nemusí?

  • (neregistrovaný) 86.49.99.---

    15. 1. 2015 14:51

    Prosím, nějak to nemohu najít.....firma o 15zaměstnancích v kategorii 1,tedy admin.pracovníci....nemusí mít závodního lékaře,je to tak správně?
    A můžete mi,prosím, dát odkaz,kde se to uvádí?
    Děkuji velice

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 1. 2015 14:52

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      V minulých 2 dnech jsem zde dávala odkazy na všechny zákony i vyhlášky, tak si projděte historii, lékaře mít musíte.

    • 15. 1. 2015 15:06

      Karolinka (neregistrovaný) 86.49.99.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      Takže tedy nemusí u kategorie 1,ale může.

    • 15. 1. 2015 15:10

      jukk (neregistrovaný) 2001:718:2601:----:----:----:----:----

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      Musíte mít uzavřenou smlouvu s lékařem pokytující pracovnělékařské služby.

    • 15. 1. 2015 15:17

      Karolinka (neregistrovaný) 86.49.99.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      Ale tedy našla jsem toto:
      § 54
      (1) Poskytovatelem pracovnělékařských služeb je
      a) poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo
      b) poskytovatel v oboru pracovní lékařství.
      (2) Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak,
      a) je povinen, jde-li o práce, které jsou zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví10) do kategorie první, druhé, druhé rizikové, třetí nebo čtvrté anebo je součástí práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, uzavřít písemnou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb s poskytovatelem uvedeným v odstavci 1,
      b) může, jde-li o práce zařazené pouze do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele uvedeného v odstavci 1 písm.

      Tak tedy ted tomu nerozumím:(

    • 15. 1. 2015 15:18

      .

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      Zaměstnavatel musí mít uzavřenou smlouvu - protože lékař poskytující pracovnělékařské služby dělá pro zaměstnavatele i jiné věci, než že "jen" prohlíží jeho zaměstnance.
      Viz. § 53 odst. 1 zákona o specifických zdravotních službách

    • 15. 1. 2015 15:26

      Karolinka (neregistrovaný) 86.49.99.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      A co ještě jiného dělá? Opravdu jsem byla toho dojmu, že tedy u kategorie 1 to není vůbec povinné:( A to jako i firma,co má jen 1zaměstnance,musí mít závodního lékaře??
      Přeci tam jde jen o vstupní a preventivní prohlídky,ale pak stejně každý chodí ke svému obvodnímu lékaři.
      Achjo,to je tedy děs:(
      Co tedy znamená ten odstavec 2 pís.b §54??

    • 15. 1. 2015 15:29

      pája

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      přestaňte se děsit a řiďte se radou- prostudujte zákon a zjistíte, co obsahují pracovnělékařské služby.To je jak v mateřský školce.

    • 15. 1. 2015 15:36

      Karolinka (neregistrovaný) 86.49.99.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      >>>>>>>Prosím, nějak to nemohu najít.....firma o
      >>>>>>>15zaměstnancích v kategorii 1,tedy
      >>>>>>>admin.pracovníci....nemusí mít
      >>>>>>>závodního lékaře,je to tak správně?
      >>>>>>>A můžete mi,prosím, dát odkaz,kde se to uvádí?
      >>>>>>>Děkuji velice
      >>>>>>
      >>>>>>V minulých 2 dnech jsem zde dávala odkazy na všechny
      >>>>>>zákony i vyhlášky, tak si projděte historii, lékaře
      >>>>>>mít
      >>>>>>musíte.
      >>>>>
      >>>>>Takže tedy nemusí u kategorie 1,ale může.
      >>>>
      >>>>Musíte mít uzavřenou smlouvu s lékařem pokytující
      >>>>pracovnělékařské služby.
      >>>

      >>
      >>A co ještě jiného dělá? Opravdu jsem byla toho dojmu,
      >>že tedy u kategorie 1 to není vůbec povinné:( A to
      >>jako i firma,co má jen 1zaměstnance,musí mít
      >>závodního
      >>lékaře??
      >>Přeci tam jde jen o vstupní a preventivní
      >>prohlídky,ale pak stejně každý chodí ke svému
      >>obvodnímu lékaři.
      >>Achjo,to je tedy děs:(
      >>Co tedy znamená ten odstavec 2 pís.b §54??
      >přestaňte se děsit a řiďte se radou- prostudujte zákon
      >a zjistíte, co obsahují pracovnělékařské služby.To je
      >jak v mateřský školce.

      No ale já jsem si to pročetla a tady se tedy píše:

      § 59
      Posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání
      (1) Jde-li o osobu ucházející se o zaměstnání, postupuje se při posuzování její zdravotní způsobilosti k práci obdobně jako při posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnanců v rámci pracovnělékařských služeb s tím, že
      a) vstupní lékařská prohlídka se uskutečňuje u poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu, nebo u registrujícího poskytovatele, ke kterému vyslal zaměstnavatel osobu ucházející se o zaměstnání, nestanoví-li jiný právní předpis20) jinak a jde-li o práce uvedené v § 54 odst. 2 písm. b),,

      Takže opět odkaz na ten §54 odst 2 písm.b
      To je tedy dle mého to, že nemusí být povinně závodní lékař,ne?

    • 15. 1. 2015 15:55

      dann (neregistrovaný) 78.102.37.---

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      Musíte prostudovat celý zákon + vyhlášku - jak vám psali výše, včera i předevčerem tu byly ocitovány. Tak si to najděte.

      Může uzavřít smlouvu s obvodním lékařem, ale smlouvu mít musí.

    • 15. 1. 2015 16:37

      .

      Re: Závodní lékař,kdy nemusí?
      >>>>>>>>Prosím, nějak to nemohu najít.....firma o
      >>>>>>>>15zaměstnancích v kategorii 1,tedy
      >>>>>>>>admin.pracovníci....nemusí mít
      >>>>>>>>závodního lékaře,je to tak správně?

      NENÍ

      >>>>>>>>A můžete mi,prosím, dát odkaz,kde se to uvádí?
      >>>>>>>>Děkuji velice

      >>>>>Musíte mít uzavřenou smlouvu s lékařem pokytující
      >>>>>pracovnělékařské služby.
      >>>>
      >
      >>>
      >>>A co ještě jiného dělá? Opravdu jsem byla toho dojmu,
      >>>že tedy u kategorie 1 to není vůbec povinné:( A to
      >>>jako i firma,co má jen 1zaměstnance,musí mít
      >>>závodního
      >>>lékaře??
      >>>Přeci tam jde jen o vstupní a preventivní
      >>>prohlídky,ale pak stejně každý chodí ke svému
      >>>obvodnímu lékaři.
      >>>Achjo,to je tedy děs:(
      >>>Co tedy znamená ten odstavec 2 pís.b §54??
      >>přestaňte se děsit a řiďte se radou- prostudujte
      >>zákon
      >>a zjistíte, co obsahují pracovnělékařské služby.To je
      >>jak v mateřský školce.
      >
      >No ale já jsem si to pročetla a tady se tedy píše:
      >
      >§ 59
      >Posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se
      >o zaměstnání
      >(1) Jde-li o osobu ucházející se o zaměstnání,
      >postupuje se při posuzování její zdravotní způsobilosti k
      >práci obdobně jako při posuzování zdravotní způsobilosti
      >zaměstnanců v rámci pracovnělékařských služeb s tím,
      >že
      >a) vstupní lékařská prohlídka se uskutečňuje u
      >poskytovatele pracovnělékařských služeb, s nímž má
      >zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu, nebo u registrujícího
      >poskytovatele, ke kterému vyslal zaměstnavatel osobu
      >ucházející se o zaměstnání, nestanoví-li jiný právní
      >předpis20) jinak a jde-li o práce uvedené v § 54 odst. 2
      >písm. b),,
      >
      >Takže opět odkaz na ten §54 odst 2 písm.b
      >To je tedy dle mého to, že nemusí být povinně závodní
      >lékař,ne?


      Takže znovu - přečtěte si § 53 odst. 1 zákona o specifických zdravotních službách

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).