Hlavní navigace

Výplata penzijního pojištění

 • (neregistrovaný) 185.60.106.---

  19. 1. 2015 17:28

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala,pokud zaměstnanci skončila smlouva o penzijním pojištění(dosáhl stanovený věk a smlouva kterou si nechal ještě o rok prodloužit,tak doba již také uplynula).Nechal si vyplatit celou částku.
  Jsou tyto peníze již zdaněné,nebo jsou od daně osvobozené,nebo je musí zdanit???Popř musel by si dělat DP sám nebo ho může dělat zaměstnavatel?
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 1. 2015 6:30

   inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

   Re: výplata penzijního pojištění
   Výplata penzijka by měla přijít už zdaněná.
   Rozhodující pro výši a předmět zdanění je, jakou formu výplaty zvolíte Pokud se rozhodnete peníze čerpat prostřednictvím pravidelně vyplácené penze, podléhá zdanění jen ta část penze, která odpovídá výnosům. Týká se to výnosů z příspěvků placených účastníkem, zaměstnavatelem i ze státních příspěvků. Výnosy jsou zdaněny sazbou 15 %. Jde o analogický princip jako u zdanění úroků. Podíl odpovídající výnosům se stanoví na základě průměrné délky života podle údajů ČSÚ.
   Rozhodnete-li se pro jednorázové vyrovnání, budou do zdanitelné části započítány nejen veškeré výnosy, ale i příspěvky zaměstnavatele. Tady neplatí, že příspěvky zaměstnavatele nejsou zdaněny. Zaměstnanec - klient penzijního fondu je v případě jednorázového vyrovnání musí zdanit. Sazba daně je v tomto případě rovněž 15 %. Zákonodárce tak demonstruje, že se mu jednorázová vyrovnání příliš nezamlouvají. Motivuje lidi, aby své peníze raději užívali pravidelně.
   Zdroj: http://www.penize.cz/16062-danove-otazky-penzijniho-pripojisteni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).