Hlavní navigace

Zdravotní pojištění-poloviční úvazek

• (neregistrovaný) 90.179.127.---

20. 1. 2015 11:27

Dobrý den,
    mám prosbu. Jsem zjistila, že asi chybně odvádím ZP za zaměstnankyni.
    Nastoupila v září 2013 po RD. Na svoji žádost na 1/2 úvazek.
    Má 2 děti.

V Lednu 2014 jsem byla na kontrole na VZP a nic mě tedy neřekli. Že by něco bylo špatně...

ZP vypočítávám z hrubého příjmu, což u ní činní cca 5500 až 6000,-. Jak který měsíc.

Ale teď jsem někde slyšela ,že by se mělo dopočítávat do 8500,- MVZ.

Je to tak ? A jak se to potom vypisuje do přehledu. A to platím já , nebo zaměstnanec? Asi si mám dojít na ZP a přiznat se. Když jsem kontrolou prošla s VZ 5500 až 6000,- ?

DĚKUJI moc za rady

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 1. 2015 11:50

Mirka K. (neregistrovaný) 90.180.65.---

Re: zdravotní pojištění-poloviční úvazek
      Pokud zaměstnankyně není vedena na úřadu práce (to by ale přivýdělek byl pouze 50% minimální mzdy) a pokud nemá jiné zaměstnání, kde by za ni odváděli ZP, nebo není OSVČ a neplatí si sama minimální zdravotní pojištění, pak musíte jako zaměstnavatel odvádět ZP z minimální mzdy. Divím se, že jste prošli kontrolou, jelikož si to dost hlídají. Lze domluvit, že zdravotní pojištění nad rámec hrubé mzdy (tj. vypočtené z rozdílu minimální mzda - hrubá mzda) hradí zaměstnanec včetně části za zaměstnavatele.

• 20. 1. 2015 11:56

Mirka K. (neregistrovaný) 90.180.65.---

Ještě by mohla mít péči o osobu blízkou např. maminku nebo babičku. Pak by se na minimální vyměřovací základ na ZP také nevztahoval. Je nutné to ovšem doložit nějakým rozhodnutím ze sociálky, že jí je přiznaná péče.
      Do přehledů vyplňujete údaje o vyměřovacím základu a odvodech (ne o hrubé mzdě), což by byl v případě odvodů z minimální mzdy:
      VZ - 9200,-
      pojistné 1.242,-

• 20. 1. 2015 12:04

Fidelka (neregistrovaný) 90.179.127.---

Děkuji moc za radu.
      O nikoho nepečuje. A přehledy zasílám elektronicky a uvádím
      VZ 5700 ,- A ODVOD 770,- a nikdo se zatím neozval ze ZP, že je to chybně.

Třeba na OSSZ jsem se překlepla a hned telefonovali ,že to mám opravit... To nechápu.

Vím, že je to max. moje chyba. Ale potom nechápu, že jsem prošla kontrolou a za rok v nové pojišťovně se mě nikdo neozval...

• 20. 1. 2015 12:29

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

(8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:

c) která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy

• 20. 1. 2015 12:04

le (neregistrovaný) 91.139.11.---

Když má 2 děti do věku 15 let, pak za ni nemůže být na ZP plátcem stát?

• 20. 1. 2015 12:03

katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Podívejte se na stránky VZP, jestli není v některé z kategorií, za které je plátce i stát. Nebo v lednu 2014 byla a pak přestala být.

• 20. 1. 2015 15:01

Fidelka (neregistrovaný) 90.179.127.---

Tak jsem si volala na ZP. A tam paní nevěděla. Nejprve říkala , že nemusím doměřovat. A potom říkala ,že raději ať doměřím ,že to bude lepší.
      Nejprve říkala ,že když má dítě do 15 let a chodí pouze do školy a né do družiny , žen nemusím doplácet. Protože to dítě do 7 let chodí do školy na celý den. Ono tedy nechodí , ale je oficiálně vedeno, že chodí na celý den. Většinu dnů z týdne chodí po obědě..

Tak nevím co mám dělat. Když už ani na ZP nevědí...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).