Hlavní navigace

Podnikání a mateřská dovolená

  • (neregistrovaný) 89.29.99.---

    20. 1. 2015 19:27

    Dobrý den,jak je to prosím s ženou, která podniká na hlavní činnost a platí si nemocenské pojištění? Může pak po narození dítěte dále podnikat bez omezení? Její hlavní činnost by snad měla spadnout na vedlejší a musí si hlídat, aby nepřesáhla vym. základ pro socku a vedlejší činnost - pak by pojištění platit nemusela vůbec. Zdrávka se pak platí ze skutečného příjmu? To jsem jen slyšela a nevím, co je na tom pravdy???Moc děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 1. 2015 7:36

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: podnikání a mateřská dovolená
      Nemůže mít mateřskou dovolenou, když není zaměstnanec. Může pobírat PPM, jestliže splnila obě podmínky (270 a 150 dnů), ale buď nebude po tu dobu podnikat vůbec nebo prostřednictvím zaměstnanců. Stačí DPP. Je to stejné jako u nemoci.

      § 16
      Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
      a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

      Po skončení PPM a při pobírání RP je to jinak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).