Hlavní navigace

Zrušení stavebka na dítě- poradí někdo?

 • (neregistrovaný) 217.169.184.---

  22. 1. 2015 7:35

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Potřeboval bych praktický návod, co dělat, protože naše poradkyně vůbec neví, co s tím a zdá se, že tím to pro ni končí – ani nebude něco zjišťovat a radit nám. Jde o to, že 10 let spoříme stavební spoření na syna a teď bychom ho potřebovali vypovědět. Nemá s tím někdo osobní zkušenost?
  Synovi je 10 let, spoření je uzavřené 10 let. Máme tam téměř všechny naše rodinné úspory, které jsme si tam šetřili na pořízení nového auta. To staré nám už dosluhuje. Bydlíme na vesnici, do školy i do zaměstnání dojíždíme autem. Syn má životní pojištění a dětskou vkladní knížku, takže ho určitě nehodláme nijak „obrat“, s manželkou se nerozvádíme, ale žijeme spokojeným životem. Ale potřebujeme prostě to auto. Cca před 4 lety jsme rušili moje stavební spoření a rekonstruovali náš starý rodinný domek. Kdybych v tu dobu věděl, že za nějakou dobu bude platit nový občanský zákoník, tak bych zrušil to synovo a nechal běžet na to auto to moje ……..
  Prosím, poraďte, jak mám postupovat. Prý se musí na opatrovnický soud a uvést tam nějaký důvod. Je nákup auta dostatečný důvod? Jinak bude chodit syn do školy a na kroužky pěšky 5 km tam a 5 zpátky…..

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2015 8:13

   .

   Re: Zrušení stavebka na dítě- poradí něk
   Ukončení smlouvy o stavebním spoření dítěte - informace a postup
   http://www.stavebky.cz/ukonceni-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-ditete/

   Vzor návrhu na udělení souhlasu s právním jednáním za nezletilého -
   výpověď smlouvy o stavebním spoření

   http://www.stavebky.cz/vzor-navrhu-na-udeleni-souhlasu-s-pravnim-jednanim-za-nezletileho-vypoved-smlouvy-o-stavebnim-sporeni/

  • 23. 1. 2015 18:41

   Lucie L. (neregistrovaný) 31.192.82.---

   Re: Zrušení stavebka na dítě- poradí něk
   Dobrý den!
   Vlastní zkušenost - rušili jsme loni - budete muset sepsat žádost u ukončení stavebního spoření se "stavební spořitelnou" a dál musíte žádat opatrovnický soud o povolení zrušení stavebního spoření nezletilého dítěte. Vaše dítě na tento soud dostane "zástupce", který bude mít zajistit, aby bylo rozhodnuto ve prospěch dítěte. Neboť dle "kurátorky" našeho syna a dle výkladu nového občanského zákoníku v okamžiku, kdy jste zřídili stavební spoření, příp. jakýkoliv účet na nezletilé dítě a na tento účet přijdou finanční prostředky, jsou tyto finance majetkem dítěte a vy už s nimi NESMÍTE manipulovat.
   My jsme vypověděli, zaslali žádost na soud a čekali. Za PŮL ROKU od žádosti jsme měli stání u soudu. Soudkyně chtěla vědět, kdo účet založil, kdo na něj přispíval, kolik peněz je naspořeno a proč chceme spoření vypověděta co hodláme s penězi udělat. Rozhodně nedoporučuji uvést, že peníze použijete na koupi auta. My jsme na radu té "kurátorky" založili dětské konto, na které jsme peníze nechali poslat. To nám soud schválil.
   Ale musím říct, že je to děs - osobně tedy všem vřele doporučuji nikdy nic nezakládat na nezletilé dítě - už ty vlastní naspořené peníze nesmíte použít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).