Hlavní navigace

Spol.odpovědnost-prosím VH,Páju

 • (neregistrovaný) 46.227.168.---

  23. 1. 2015 9:04

  Dobrý den, prosím vás jak postupujete v tomto případě.
  Se zaměstnanci skladu je uzavřena dohoda o společné odpovědnosti. Během roku je přijat do skladu další skladník, vedoucí sepsal se všemi zaměstnanci skladu novou dohodu o společné odpovědnosti. Ale co ta původní dohoda ? Ona přece sama od sebe nezaniká ? Lze do té nové napsat, že tímto se ruší první dohoda, nebo musí zaměstnanci písemně od původní dohody odstoupit nebo mohou být paralelně obě dohody ? V naší firmě jsme vždy sepsali se zaměstnanci odstoupení a následně novou dohodu, teď jsme se sloučili s jinou firmou a tam vrší dohody za sebou , bez jakéhokoliv odstupování, či rušení. Děkuji za objasnění.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2015 12:20

   VH

   Re: spol.odpovědnost-prosím VH,Páju
   Žádná dohoda sama od sebe nezaniká, ani se nevypaří. Pokud jde o odstoupení od dohody o odpovědnosti, ZP dává tuto možnost jen zaměstnanci, a to z taxativně vyjmenovaných důvodů. U společné odpovědnosti je jedním z těchto důvodů zařazení nového zaměstnance na dané pracoviště. Toto odstoupení má ale smysl jen v případě, že zaměstnanec do budoucna nebude (hmotně) odpovědný za případný schodek. Není to tedy myšleno tak, že odstoupí a následně uzavře dohodu novou. Stejné platí pro případ, že se smluvní strany na ukončení dohodnou a uzavřou dohodu novou. Existují-li 2 dohody vedle sebe, na odpovědnosti zaměstnance to nic nemění, jen to působí zmatek. Držela bych se té první dohody (nebyla-li ukončena), další dohoda o témže by mohla být posouzena jako paakt. Doplňuji, že zaměstnavatel od této dohody odstoupit nemůže, ale nenaplní ji tím, že zaměstnanci žádné hodnoty nesvěří.

  • 23. 1. 2015 12:28

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: spol.odpovědnost-prosím VH,Páju
   Moc děkuji za odpověď. Jde mi o to, jak to tedy dělat nejlépe v tom, pro nás nejobvyklejším případě, že se ve skladě změní zaměstnanec a tudíž se dělává dohoda nová. Těm původním zaměstnancům je to jedno, ti nikdy od žádné dohody nechtějí odstupovat. Jak tedy to dělat ? Bude prvotní dohoda např. pro 5 zaměstnanců, když jeden odejde a nastoupí jiný, co tedy přesně udělat. Děkuji moc ,tohle jsem nikdy nedělala a na internetu jsem všude našla jen, že zam. může odstoupit, ale jak to konkreně ošetřit, když přibude další do společné odpovědnosti, to nikde nemůžu najít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).