Hlavní navigace

Bytova potreba

  • (neregistrovaný) 37.48.43.---

    23. 1. 2015 18:37

    Dobry den, zapomnela jsem financnimu uradu nahlasit prijem penez z prodeje bytu v roce 2014, ktery chci letos pouzit na vyreseni bytove potreby (stavbu domu). Mate nekdo napad, jak vse vyresit, aby mi FU uznal, ze prijem za rok 2014 je osvobozeny od dane z prijmu? Dekuji!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2015 19:34

      .

      Re: Bytova potreba
      http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d2467v3233-bytova-problematika-v-zakonu-o-danich-z-prijmu/?search_query=$issue=1I43

      4) Osvobození příjmu podle § 4 odst. 1 písm. u) zákona
      Od daně z příjmů fyzických osob jsou osvobozeny následující příjmy:
      Příjem získaný formou nabytí vlastnictví k bytu ....

      Jen namísto § 37 odst. 1 zákona o správě daní a poplatků se podívejte na § 247a Daňového řádu

      Nejsem ale daňový poradce, takže doporučuji ještě konzultovat s erudovaným odborníkem

    • 23. 1. 2015 21:20

      jetik (neregistrovaný) 37.48.43.---

      Re: Bytova potreba
      Dekuju. Takze jim to mam oznamit dodatecne (v zakone je termin do konce zdanovaciho obdobi, ve kterem prijem nastal) a ocekavat nejakou pokutu?

    • 23. 1. 2015 22:24

      .. (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Bytova potreba
      To je na Vás. Podívala jsem se na netu na zkušenosti ostatních, a u některých FÚ prošlo, když poplatník podal DP + současně oznámení, někde trvají striktně na tom, že když nebylo oznámeno v termínu, nemůže být osvobozeno.

    • 23. 1. 2015 23:07

      jetik (neregistrovaný) 37.48.43.---

      Re: Bytova potreba
      To jsem na to zvedava. Kdyz jsem si totiz volala na financak v lete, kdy jsme byt prodali, pani mi rekla, ze mam do danoveho priznani napsat do ostatnich prijmu prodejni cenu bytu a do ostatnich vydaju kupni cenu + zisk, ktery pouzijeme na bytovou potrebu. O zadnem oznameni nemluvila, nicmene nahrane to nemam, tak jsem zvedava, jak to dopadne :-(

      Jeste me napadlo - co kdyz teda clovek proda byt s tim, ze to v dalsim roce zdani, ale naskytne se mu prave v tom roce uspokojeni bytove potreby? To se prece nemohlo stihnout podat oznameni v roce predchozim...

    • 24. 1. 2015 13:56

      .

      Re: Neoznámení osvoboz.příjmu a co dál ?
      >>>>>Dobry den, zapomnela jsem financnimu uradu nahlasit
      >>>>>prijem penez z prodeje bytu v roce 2014, ktery chci
      >>>>>letos pouzit na vyreseni bytove potreby (stavbu
      >>>>>domu).
      >>>>>Mate nekdo napad, jak vse vyresit, aby mi FU uznal,
      >>>>>ze
      >>>>>prijem za rok 2014 je osvobozeny
      >>>>>od
      >>>>>dane
      >>>>>z
      >>>>>prijmu?
      >>>
      >>>Dekuju. Takze jim to mam oznamit dodatecne (v zakone
      >>>je termin do konce zdanovaciho obdobi, ve kterem
      >>>prijem
      >>>nastal) a ocekavat nejakou pokutu?
      >>>
      >>To je na Vás. Podívala jsem se na netu na zkušenosti
      >>ostatních, a u některých FÚ prošlo, když poplatník
      >>podal DP + současně oznámení, někde trvají striktně
      >>na
      >>tom, že když nebylo oznámeno v termínu, nemůže být
      >>osvobozeno.
      >
      >To jsem na to zvedava. Kdyz jsem si totiz volala na
      >financak v lete, kdy jsme byt prodali, pani mi rekla, ze
      >mam do danoveho priznani napsat do ostatnich prijmu
      >prodejni cenu bytu a do ostatnich vydaju kupni cenu +
      >zisk, ktery pouzijeme na bytovou potrebu. O zadnem
      >oznameni nemluvila, nicmene nahrane to nemam, tak jsem
      >zvedava, jak to dopadne :-(

      To já bych byla zvědavá také. Pokud byste si v létě po poradě s FÚ zašla za daňovým poradcem, možná by Vám řekl, že osvobozená plnění se vůbec do přiznání k dani z příjmu FO neuvádí. A že pokud do přiznání uvedete příjem dle § 10, tak rozdíl z příjmu minus výdaje není zisk, který použijete na bytovou potřebu, ale daňový základ dle § 10 a z toho je daň k zaplacení.

      >Jeste me napadlo - co kdyz teda clovek proda byt s
      >tim, ze to v dalsim roce zdani, ale naskytne se mu prave
      >v tom roce uspokojeni bytove potreby? To se prece
      >nemohlo stihnout podat oznameni v roce predchozim...

      Neřešila bych bez erudovaného daňového poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).