Hlavní navigace

Poplatek notáři - dědické řízení

  • (neregistrovaný) 88.103.77.---

    24. 1. 2015 21:18

    Dobrý den,
    zemřel mi otec, který vlastnil s mamčou RD. Každý měl tedy ideální polovinu domu. Když táta zemřel, tak dědí máma polovinu z jeho poloviny a já se sestrou polovinu ze zbylé poloviny ?? Je tomu tak. Kdyby byl majetek oceněn na 5 mil. bude si notář počítat cenu z té tátové poloviny, nebo z ceny celého domu ?? Přeci proč by měla mamča platit za svoji polovinu baráku ?? Je to tak, nebo se pletu... ? Děkuji za odpověď, Eva K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 1. 2015 22:53

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: poplatek notáři - dědické řízení
      Uvádíte "Každý měl tedy ideální polovinu domu"
      Znamená to, že neměli společné jmění manželů a každý z nich je zapsán na Katastru nemovitostí jako poloviční spoluvlastník domu?

      Pokud by dům byl v SJM, tak by bylo nejdříve vypořádáné SJM a polovinu domu by získala z SJM manželka.

      Druhá polovina by se stala součástí dědictví. Rozdělení by bylo podle zákona 89/2012 Sb.
      § 1635 První třída dědiců
      (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

      Notář by počítal svoji odměnu z hodnoty dědictví, tj. z hodnoty poloviny domu.

      Nejsem ale právník ani odborník na právo.

    • 25. 1. 2015 12:41

      Eva K. (neregistrovaný) 88.103.77.---

      Re: poplatek notáři - dědické řízení
      Moc děkuji za odpověď, ano máte pravdu, asi jsu zapsáni jako SJM. :-)

    • 6. 9. 2019 14:19

      Gustav (neregistrovaný) 94.229.90.---

      Jaká bude odměna notáři včetně DPH za ohodnocený majetek zůstavitele ve výši 2032000,-Kč. Jaká je DPH v tomto případě. Lze dědické řízení přerušit dědicem, a v kterém momentu (před zahájením, v průběhu), jestli-že znalec podal zkreslené ohodnocení majetku ? Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).