Hlavní navigace

Fakturace mezi manželi

  • (neregistrovaný) 89.177.100.---

    25. 1. 2015 21:57

    Dobrý den,
    já i manžel jsem osvč, každý jiná činnost, můžu mu vystavit fakturu na zpracování účetnictví? oba jsme plátci DPH.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 1. 2015 23:10

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 78.102.121.---

      Re: fakturace mezi manželi
      Pokud nemáte rozdělené SJM, tak je to z hlediska soukromého práva nesmysl.

      Je ale pravda, že z hlediska veřejného práva se to toleruje. Je otázka jak dlouho.

      K tomu přistupuje cena obvyklá. Pokud manželka má paušál a manžel sleduje náklady, tak se úřední osoba může vydovádět.

      Hezký den!

    • 26. 1. 2015 9:42

      Vladimír 2

      Re: fakturace mezi manželi
      *********************************************
      Periodicky sem kopíruji rozsudky soudů:
      Rozsudek Krajského soudu Hradec Králové
      spis. zn. 31 Ca 35/2002 ze dne 27.2.2003 =

      Fakturaci mezi manžely zákon nezakazuje!
      Pokud jsou oba manželé samostatnými podnikateli,
      je nutné je považovat z hlediska zákona č. 586/92 Sb,
      za zcela nezávislé daňové poplatníky a teda za samostatné účetní jednotky.
      Finanční přesuny z obchodního majetku z jedné účetní jednotky do majetku druhé účetní jednotky je pak samozřejmě nutno zaznamenat v účetnictví obou manželů.
      NAOPAK, pokud by fakturace provedených služeb nebyla provedena,
      došlo by k významnému zkreslení obou subjektů.

      Formálně právní stránka problému:
      Zákon o daních z příjmů jakožto veřejnoprávní norma je nadřazen
      soukromoprávní normě, kterou je zákon 40/64 Sb, Občanský zákoník. Listina zákl. lidských práv = čl.4. odst. 1 - 4 a čl. 26 odst. 1.
      K dispozici jsou i rozsudky z jiných krajů i NSS
      Hezký den

    • 26. 1. 2015 9:49

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: fakturace mezi manželi
      Vladimíre2,

      to jsme ve shodě. Judikaturu znám.

      Pouze jsem si dovolil upozornit z praktického hlediska na cenu obvyklou, zejména v případě, když jeden má paušál a jeden náklady.

      Hezký den!

    • 26. 1. 2015 10:59

      Vladimír 2

      Re: fakturace mezi manželi
      >S tím zákonem 40/1964 Sb. to je asi legrace při
      >pondělním ránu, ne?
      *******************************************
      Rozsudek je z r. 2003 a dokumentuje, že je to možné i mezi
      manželY (s tvrdým) a další rozsudky to dokumentují také:

      ASPI 30635 Rd 59 Caa47/2004
      Není správný závěr, že fakturace mezi manžely, kteří nemají rozdělené společné jmění manželů, je z podstaty věci vyloučena. Z daňového hlediska je tento problém nutné posuzovat vždy v konkrétním případě. Jestliže totiž manželé podnikají každý samostatně na základě živnostenského oprávnění a jedná se tedy o dva samostatné podnikatelské subjekty, jde též o dva samostatné daňové poplatníky podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona o daních z příjmů . Pokud mezi sebou v rámci činností stanovených živnostenskými oprávněními obchodují, mohou provádět i vzájemnou fakturaci, přičemž není podstatná okolnost, zda mají či nemají rozděleno společné jmění manželů s vyloučením majetku a závazků pro podnikání jednoho z nich nebo obou. Z daňového hlediska je podstatné pouze to, aby tímto nedocházelo k obcházení daňové povinnosti a fakturované částky byly v souladu s ust. § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů .
      Rozhodnutí Finančního ředitelství v Ústí nad Labem ze dne 21.1.2004 se pro nezákonnost zrušuje a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení.

    • 26. 1. 2015 11:17

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: fakturace mezi manželi
      Toto bych z judikátu zdůraznil:

      "Z daňového hlediska je podstatné pouze to, aby tímto nedocházelo k obcházení daňové povinnosti a fakturované částky byly v souladu s ust. § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů."

      To považuji za riziko a velký prostor pro úřední osoby. Zejména nyní, když jsou jako posila v Praze "krajánci" je mnoho dotazů. Často nesmyslných, nicméně se na ně musí reagovat.

      Hezký den!

    • 26. 1. 2015 14:49

      lze? (neregistrovaný) 2a00:1028:8380:----:----:----:----:----

      Re: fakturace mezi manželi
      Děkuji, máme oba náklady a jde o částku pár tisíc.

    • 26. 1. 2015 17:02

      Vladimír 2

      Re: fakturace mezi manželi
      ****************************************************
      Pozn. Od r. 2005 to funguje u dvou manž. páru (dva okresy)
      a ani na jednom FÚ z toho nikdo škytavku nedostal.

      Ale s těmi krajánky máte pravdu: 2,1,2015 jsem podával
      žádost o bonus, kde jsem uvedl že jsem zaměstnankyni
      vyplatil mzdu za 12/14 již 22.12.14 = před nástupem
      dovolené. Hned byl telefon, že MĚ to nemůže nová dáma
      uznat, protože se mzdy vypočítávají až po skončení měsíce.
      Když jsem jí požádal (přeukrutně slušně) aby mě to sdělila
      dopisem do dat. schránky, tak bylo po diskusi a za dva dny
      došly finance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).