Hlavní navigace

Výpočet výše mateřské

• (neregistrovaný) 46.13.160.---

25. 1. 2015 22:38

Dobrý den,

neumím se dopočítat budoucí mateřské, uměl by mi prosím někdo pomoci?

V roce 2013 jsem měla smlouvu na dobu určitou, na celý rok. Na začátku srpna 2013 jsem nastoupila na první mateřskou, v červenci 2013 jsem měla dovolenou a v červnu 2013 nemocenskou. Od 2/2014 jsem na rodičovské. V roce 2014 jsem žádnou zaměstnaneckou smlouvu neměla.

Na začátku ledna 2015 jsem nastoupila do nového zaměstnání, již jako těhotná, s tím, že pokud budu do nástupu na druhou mateřskou 26. 6. 2015 pracovat, tak opět budu mít nárok na mateřskou, protože splním 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky. Bez pracování v 2015 bych na mateřskou nárok neměla. Bohužel mě doktorka chce už tento týden (od 26. 1.) poslat na rizikové, s velmi malým výhledem, že se budu do zaměstnání moct vrátit. Takže mám odpracováno jen něco málo přes 3 týdny.

Teď nevím, z čeho se mi bude vypočítávat mateřská? Bere se ohled na výdělek za poslední rok, takže plat ze zaměstnání v roce 2013 se v potaz brát nebude, takže příjem za poslední rok je kromě rodičovské pouze těch pář odpracovaných dní a poté příjem nemocenské...

Smluvní měsíční hrubý plat mám nyní 50tis Kč, což je kolem 36tis čistého. Jelikož není ještě ani konec ledna, tak netuším, kolik dostanu výplatu za ty tři týdny plus nemocenská a kolik bude nemocenská po zbylé měsíce.

Uměl by mi prosím někdo napsat, jak se bude moje mateřská počítat? Pokud mám správné informace, tak bych jí i přes nástup na nemocenskou dostat měla. Akorát nevím, jestli se bude počítat ze smluvního platu, byť bych neměla odpracovaný ani jeden celý měsíc, nebo to bude 70 % z 60 % nemocenské? Nebo se mám zkusit s mudr domluvit, že na nemocenskou nastoupím až v únoru, pokud by jeden měsíc plně odpracovaný umožnil vyšší mateřskou (nemocenská od února by se nebrala v potaz?)

Mockrát děkuji za pomoc!

Míša

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2015 8:15

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: Výpočet výše mateřské
      >V roce 2013 jsem měla smlouvu na dobu určitou, na celý
      >rok. Na začátku srpna 2013 jsem nastoupila na první
      >mateřskou, v červenci 2013 jsem měla dovolenou a v
      >červnu 2013 nemocenskou. Od 2/2014 jsem na rodičovské. V
      >roce 2014 jsem žádnou zaměstnaneckou smlouvu neměla.
      >
      >Na začátku ledna 2015 jsem nastoupila do nového
      >zaměstnání, již jako těhotná, s tím, že pokud budu do
      >nástupu na druhou mateřskou 26. 6. 2015 pracovat

>Bohužel mě doktorka chce už tento týden (od 26. 1.) poslat
      >na rizikové,

>Teď nevím, z čeho se mi bude vypočítávat mateřská?

>Smluvní měsíční hrubý plat mám nyní 50tis Kč,

>Uměl by mi prosím někdo napsat, jak se bude moje
      >mateřská počítat? Pokud mám správné informace, tak bych jí
      >i přes nástup na nemocenskou dostat měla. Akorát
      >nevím, jestli se bude počítat ze smluvního platu, byť bych
      >neměla odpracovaný ani jeden celý měsíc, nebo to bude
      >70 % z 60 % nemocenské? Nebo se mám zkusit s mudr
      >domluvit, že na nemocenskou nastoupím až v únoru, pokud by
      >jeden měsíc plně odpracovaný umožnil vyšší mateřskou
      >(nemocenská od února by se nebrala v potaz?)
      >
      >Mockrát děkuji za pomoc!
      >
      >Míša

Pokud jste pracovala víc jak 7 kalendářních dnů, použije se skutečný příjem. Za rozhodné období se bude počítat měsíc leden. 1.1. až 31.1., případná nemoc bude ve vyloučených dobách.

PPM se bude počítat z období od počátku PP do posledního ukončeného měsíce před nástupem na PPM, nemoc opět ve vyloučených dobách.

Denní vyměřovací základ se redukuje podle několika redukčních hranic. Můžete si spočítat na kalkulačce:

http://www.mpsv.cz/cs/13622

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).