Hlavní navigace

Výpověď - jaké odstupné?

  • (neregistrovaný) 94.112.225.---

    4. 2. 2015 15:14

    Prosím o radu - starobní důchodce měl smlouvu na dobu určitou na rok 2013, pak mu byla prodloužena o rok - tedy na celý rok 2014 a potřetí opět dostal PP na rok - od 1.1.2015. V případě výpovědi pro nadbytečnost - má nárok na odstupné za tři měsíce (to si myslím já), nebo jen za jeden měsíc, když poslední prodloužení bylo zase jen na rok??? A pokud by mezi jednotlivými prodlouženími bylo pár dní "na pracáku" tak by se to bralo jakože pracoval jen rok? Snad to píšu srozumitelně. Děkuji za všechny komentáře

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2015 15:19

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: výpověď - jaké odstupné?
      myslíte si to správně
      §67 ZP
      ......Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

    • 4. 2. 2015 15:20

      Jarča85 (neregistrovaný) 94.112.225.---

      Renatko, děkuji za potvrzení!
      >>Prosím o radu - starobní důchodce měl smlouvu na dobu
      >>určitou na rok 2013, pak mu byla prodloužena o rok -
      >>tedy na celý rok 2014 a potřetí opět dostal PP na rok
      >>-
      >>od 1.1.2015. V případě výpovědi pro nadbytečnost - má
      >>nárok na odstupné za tři měsíce (to si myslím já),
      >>nebo jen za jeden měsíc, když poslední prodloužení
      >>bylo
      >>zase jen na rok??? A pokud by mezi jednotlivými
      >>prodlouženími bylo pár dní "na pracáku" tak by se to
      >>bralo
      >>jakože pracoval jen rok? Snad to píšu srozumitelně.
      >>Děkuji za všechny komentáře
      >myslíte si to správně
      >§67 ZP
      >......Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i
      >doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož
      >zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku
      >následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).