Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
§ 35c odst. 6 ZDP s odkazem na Pokyn D6 ke stejnému §.
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Včera měl totiž zarazilo, na základě čeho přiznat daňové zvýhodnění na dítě v případě, kdy není rozhodnutí soudu - svobodná matka, druh-družka, kteří se rozešli,...
Netýká se D6 jen dětí, převzatých do péče, nahrazující péči rodičů?
Paní ivo děkuji, že jste ochotná konzultovat
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Právě konec té věty by mohl navodit dojem, že by se mohlo jednat o svěření dítěte do péče manžela, který není rodičem dítěte.
Přestavte si, že by se vynechal prostředek věty, a pak by to vyznělo
"Za dítě převzaté do péče nahrazující péči rodičů se považuje dítě manžela, které mu bylo svěřeno do výchovy rozhodnutím soudu."
Jako když soud rozhodne, že se o dítě bude starat "nevlastní" rodič např. v případě, kdy svobodná matka se vdá, po x letech zemře a dítě nezná jiného tátu, než manžela své matky.
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Protože je na něm veliké červené kulaté razítko :)
A čím více razítek, tím lépe. A když není razítko, tak aspoň Čestné Prohlášení!!
Protože stát není schopen zkontrolovat, že na dítě nejsou souběžně 2 slevy - v době, kdy každé dítě má RČ a prográmek na kontrolu vám spatlá v mobilu student 1. ročníku.
Když mi zam-nec řekne (uvede do prohl), že druhý poplatník není zaměstnaný, končí moje pravomoci zkoumatele a detektiva a slevu si v pohodě dají oba...
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
ale vždyť už teď si může manžel uplatnit zvýhodnění na dítě manželky (i když není jeho vlastní)
Jako když soud rozhodne, že se o dítě bude starat
"nevlastní" rodič např. v případě, kdy svobodná matka se
vdá, po x letech zemře a dítě nezná jiného tátu, než
manžela své matky.
to je tentýž případ : manžel zvýhodnění na dítě manželky ano, druh na dítě družky ne (jenom na své vlastní)
pořád jsem ještě úplně nepochopila o co se vám vlastně jedná, zkuste se mrknout na níže uvedené rozhodnutí soudu, možná tam najdete odpověď na téma druh a dítě
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2013/0099_5Afs_130_20140819102046_prevedeno.pdf
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
>>§ 35c odst. 6 ZDP s odkazem na Pokyn D6 ke stejnému
>>§.
>Včera měl totiž zarazilo, na základě čeho přiznat
>daňové zvýhodnění na dítě v případě, kdy není rozhodnutí
>soudu - svobodná matka, druh-družka, kteří se
>rozešli,...
Svobodná matka = dítě vlastní.
Má-li dítě otce (zapsaného v RL) a otec sdílí společnou domácnost s dítětem (neznamená nutně i trvalé bydliště), může si uplatnit DZV i otec dítěte - od matky dostane potvrzení/prohlášení, že ona neuplatňuje.
To je přesně příklad druh - družka. Pokud druh není otcem dítěte svobodné matky a ona nemá příjem, nemůže si ani jeden z nich DZV uplatnit - mohli by rodiče matky.
Pokud se týká rozvodu, pak otec, který má povinnost platit alimenty, nesdílí s dítetem společnou domácnost a alimenty má určeny, protože dítě bylo svěřeno do péče matky (případně naopak - péče otec, alimenty matka).
Střídavá péče - uplatní si každý dle dohody - podle zákona vždy ke stavu, který platí k 1. v měsíci, ale prakticky se to spíše dělá tak, že si každý z nich uplatní půl roku.
>Netýká se D6 jen dětí, převzatých do péče, nahrazující
>péči rodičů?
Ne.
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Já mám dojem, že se tady pořád motáme kolem nějakého hypotetického případu, ale nevíme o něm vůbec nic.
Kdyby alespoň někdo popsal konkrétní případ.
§ 38l
(5) Jestliže se změnily skutečnosti rozhodné pro přiznání nezdanitelné části základu daně podle § 15, slevy na dani podle § 35ba nebo daňového zvýhodnění, předloží poplatník nové doklady prokazující platnost nároku na odpočet.
Ten doklad může být i rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jednomu z poplatníků a v tomto rozhodnutí bývá i od kdy není společná domácnost a pod.
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Logiku v našich zákonech už dlouho nehledám. :-)
Pokud mi správce daně při kontrole "napadne" doklady, vyhovím raději správci daně a budu chtít doklad po zaměstnanci, i když nemám oporu v zákoně.
Co se týká rozvodu, tam bych se bránila s odkazem na § 38l odst. 5 - "jestliže se změnily skutečnosti .... předloží poplatník nové doklady prokazující platnost nároku na odpočet."
Re: OT: Zvýhodnění na dítě * soudní rozs
Svobodná matka přece má dítě od narození (tedy obvykle) ve své péči, ona ho porodila, tak že jí ho nikdo do péče nesvěřoval. Vdaná matka (pokud má dítě se svým manželem) se o péči dělí s otcem- manželem. Těm taky nikdo dítě do péče nesvěřil, prostě se jim narodilo. Když se
ale budou rozvádět, tak než je rozvedou a dítě je nezletilé, musí soud určit, kdo se o něho bude starat-komu připadne do péče, jestli matka, otec nebo oba střídavě. Jak bez předložení rozhodnutí soudu má chudák účetní poznat, komu může a kdo má nárok na zvýhodnění?
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
9. 2. 2015 20:22
Technický dotaz - prosím proč chtějí mzdové účetní po rozvedených rodičích soudní rozsudek, kde je uvedeno svěření dítěte do péče? Na základě kterých §§ ZDP?