Hlavní navigace

Prodej cizí měny jednateli - jaký kurz?

  • (neregistrovaný) 89.190.74.---

    10. 2. 2015 16:50

    Zdravím všechny a věřím, že tady už jste se s tím setkali...

    Firma chce směnit eura na koruny a jednatel by právě nějaká eura potřeboval koupit. Může mu je firma prodat, i když nemá žádnou směnárenskou licenci? A jaký použít kurz? Měsíční stanovený pro účetnictví nebo ČNB nebo nějaký jiný?

    Díky moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2015 17:00

      M. (neregistrovaný) 185.15.252.---

      Re: Prodej cizí měny jednateli - jaký ku
      Řešila jsem, není to tak dlouho, ale jednalo se o větší objem a na základě pročítání zákonů, jsme od takové transakce ustoupili nelze oficiálně směňovat bez licence.

    • 14. 2. 2015 16:18

      Pavel V (neregistrovaný) 89.190.74.---

      Re: Prodej cizí měny jednateli - jaký ku
      Díky, obrátil jsem se i na ČNB a zdá se, že "nevýdělečná směna" bude OK:
      Směnárenský obchod a směnárenská činnost jsou definovány v § 2 zákona o směnárenské činnosti takto:

      „(1) Směnárenským obchodem je obchod spočívající ve směně bankovek, mincí nebo šeků znějících na určitou měnu za bankovky, mince nebo šeky znějící na jinou měnu.

      (2) Směnárenskou činností je soustavná činnost provozovaná vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku, která spočívá v provádění směnárenských obchodů.“

      Pokud by Vámi uváděná činnost naplnila výše uvedené definiční znaky, tj. soustavnost (jako opak výjimečnost, nahodilosti) a cíl zisku, pak by bylo nezbytné získat povolení k činnosti směnárníka podle zákona o směnárenské činnosti. Pokud je cílem Vaší společnosti realizovat z opakovaných prodejů valut zaměstnancům určitý zisk, povolení je nutné. Naopak pokud by směny probíhaly v rámci zaměstnaneckých výhod a/nebo s cílem zbavení se přebytků hotovosti v cizí měně, bez výdělečného prvku, povolení potřebné není.

      V případě, že by směna či prodej cizí měny byly prováděny bezhotovostně, upozorňujeme dále na požadavky stanovené v zákoně č. 284/2009 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).