Hlavní navigace

Upozornění na možnost výpovědi

• (neregistrovaný) 90.176.200.---

11. 2. 2015 10:24

Dobrý den, písemně jsme z důvodu dlouhodobějších neuspokojivých pracovních výsledků zaměstnance upozornili na možnost výpovědi, pokud se "nezlepší". V ZP je napsáno, že v přiměřené době. Nevíte někdo z praxe, jaká přiměřená doba je adekvátní, zda 1 měsíc, 2 měsíce, půl roku a pak jej můžeme propustit? Děkuji za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 2. 2015 10:44

VH

Re: upozornění na možnost výpovědi
      Upozornění na možnost výpovědi je něco jiného, než o čem píšete. Toto upozornění je zaměstnanci doručováno v případě, že opakovaně porušuje své povinnosti a má mu být ev. doručena výpověď podle § 52 g) ZP. Vy se ale ptáte na přiměřenost lhůty a ta je upravena ve vztahu k výpovědi podle § 52 f) ZP, tedy pro neuspokojivé pracovní výsledky. Zde se jedná o výzvu k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků, v příslušné písemnosti musí být konkretizováno, v čem zaměstnavatel neuspokojivé pracovní výsledky spatřuje, jakým způsobem a v jaké lhůtě je má zaměstnanec odstranit, kdo a jak mu bude nápomocen apod. Po uplynutí lhůty zaměstnavatel provede hodnocení pracovního výkonu a pokud zaměstnanec závady neodstanil, jsou podmínky pro výpověď naplněny (= nestačí jenom nechat projít stanovenou lhůtu). Délka lhůty záleží na tom, jak závažné nedostatky v práci zaměstnanec vykazuje. U této výpovědi zaměstnanec své povinnosti neporušuje, ale může svou práci neumět. Rozhodně se nevyžaduje zavinění zaměstnance, jedná se o objektivní stav (na rozdíl od výpovědi pro porušování povinností, zde mu zaměstnavatel musí zavinění prokázat). Já osobně mám takový názor, že když někdo něco neumí, ani náhradní lhůta mu nepomůže.

• 11. 2. 2015 11:07

Singer (neregistrovaný) 90.176.200.---

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Šlo mi o výpověd podle § 52 f) ZP, tedy pro neuspokojivé pracovní výsledky. Je to s ním opravdu tragické-práci nezvládá, fláká se a dělá rozbroje mezi ostatními zaměstnanci. Je mi blbé se zeptat, ale jak se tohoto zaměstnance můžeme zbavit co nejelegantněji aniž bychom museli "přiměřeně čekat"? On už lepší nebude, ba spíše naopak. Děkuji za ochotu.

• 11. 2. 2015 12:40

VH

Podívalal bych se, jak jsou stanoveny požadavky na výkon daného druhu práce, popřípadě stanovila takové, které nebude splňovat = výpovědní důvod, výpověď bez lhůty k tomu, aby je naplnil (bylo judikováno). Také § 52 f) ZP.

• 11. 2. 2015 12:59

výzvu k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků, v příslušné
      >>>písemnosti
      >>>musí být konkretizováno, v čem zaměstnavatel
      >>>neuspokojivé pracovní výsledky spatřuje, jakým
      >>>způsobem a v jaké
      >>>lhůtě je má zaměstnanec odstranit, kdo a jak mu bude
      >>>nápomocen apod. Po uplynutí lhůty zaměstnavatel
      >>>provede
      >>>hodnocení pracovního výkonu a pokud zaměstnanec
      >>>závady
      >>>neodstanil, jsou podmínky pro výpověď naplněny (=
      >>>nestačí jenom nechat projít stanovenou lhůtu). Délka
      >>>lhůty
      >>>záleží na tom, jak závažné nedostatky v práci
      >>>zaměstnanec vykazuje. U této výpovědi zaměstnanec své
      >>>povinnosti neporušuje, ale může svou práci neumět.
      >>>Rozhodně se
      >>>nevyžaduje zavinění zaměstnance, jedná se o
      >>>objektivní
      >>>stav (na rozdíl od výpovědi pro porušování
      >>>povinností,
      >>>zde mu zaměstnavatel musí zavinění prokázat). Já
      >>>osobně mám takový názor, že když někdo něco neumí,
      >>>ani
      >>>náhradní lhůta mu nepomůže.
      >>
      >>Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Šlo mi o
      >>výpověd
      >>podle § 52 f) ZP, tedy pro neuspokojivé pracovní
      >>výsledky. Je to s ním opravdu tragické-práci
      >>nezvládá,
      >>fláká se a dělá rozbroje mezi ostatními zaměstnanci.
      >>Je mi
      >>blbé se zeptat, ale jak se tohoto zaměstnance můžeme
      >>zbavit co nejelegantněji aniž bychom museli
      >>"přiměřeně
      >>čekat"? On už lepší nebude, ba spíše naopak. Děkuji
      >>za
      >>ochotu.
      >Podívalal bych se, jak jsou stanoveny požadavky na
      >výkon daného druhu práce, popřípadě stanovila takové,
      >které nebude splňovat = výpovědní důvod, výpověď bez
      >lhůty k tomu, aby je naplnil (bylo judikováno). Také § 52
      >f) ZP.

Vidím,že jste hodně zkušené,ale já řeším výpověď úplně poprvé a tak se omlouvám se,že se opět ptám:ale kde bych našla ty požadavky na výkon daného druhu práce-v tomto případě stavební dělník. Jak funguje stanovení podmínek? Mělo by se vymezit v nějakém vnitřním předpisu, co je "obsahem" každého druhu práce? A poprosím, kde to bylo judikováno? Děkuji.

• 11. 2. 2015 13:19

VH

>v příslušné
      >>>>písemnosti
      >>>>musí být konkretizováno, v čem zaměstnavatel
      >>>>neuspokojivé pracovní výsledky spatřuje, jakým
      >>>>způsobem a v jaké
      >>>>lhůtě je má zaměstnanec odstranit, kdo a jak mu bude
      >>>>nápomocen apod. Po uplynutí lhůty zaměstnavatel
      >>>>provede
      >>>>hodnocení pracovního výkonu a pokud zaměstnanec
      >>>>závady
      >>>>neodstanil, jsou podmínky pro výpověď naplněny (=
      >>>>nestačí jenom nechat projít stanovenou lhůtu). Délka
      >>>>lhůty

>

Ty požadavky stanoví zaměstnavatel podle svých potřeb, požadavky musí být přezkoumatelné a měřitelné. Zpravidla se stanoví vnitřním předpisem, zaměstnanci s nimi musí být seznámeni, a to i kdyby se jednalo o požadavky notoricky známé. Zaměstnavatel je může měnit i během trvání PP, pozor na zneužití práva. Požadavky se musí vztahovat k druhu práce, který byl se zaměstnancem sjednán, tedy nikoliv potápečský kurz pro mzdovou účetní apod. Mnoho zaměstnanců končí na základě nesplňování znalosti cizího jazyka nebo speciální kvalifikace, u stavebního dělníka mě nic moc nenapadá, snad nějaká výkonnost- Na hledání čísel jednacích nemám teď čas, víc, než jsem napsala, se tam stejně nedočtete.

• 11. 2. 2015 13:35

Jste úplně zlatá a nejlepší!! Ale potápěčský kurz bych brala jako příjemný benefit:-)) Co se týče judikátů, tak už jsem si něco našla.Ještě jednou mnohokrát děkuji, moc moc jste mi pomohla. Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).