Hlavní navigace

Plátce DPH a první přiznání

• (neregistrovaný) 93.90.167.---

12. 2. 2015 14:42

Dobrý den. Prosím o rady - jsem OSVČ, vedlejší činnost, daňová evidence, nákup a prodej zboží, koupil jsem auto v říjnu 2014, vedu knihu jízd, dávám do účta veškeré náklady na auto, používám jen pro firemní účely, mám zásoby zboží ke konci roku skoro za 300tisíc, neplátce DPH. Za prosinec jsem dosáhl obratu k DPH, v lednu se zaregistroval a od února jsem plátcem DPH. Poradíte mi někdo jak s prvním přiznáním DPH??? Kde a co jak správně vykázat v přiznání? Myslím nákup auta, nákup zboží nebo skladové zásoby? Jakou částku kde uvést? Koukal jsem na formulář - zřejmě to bude řádek č. 45 §79, ale nevím co tam jak správně uvést. Nevím, zda se dá takto odpovědět...ale i tak za informace a rady předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 2. 2015 15:05

ppp111 (neregistrovaný) 93.90.167.---

Re: Plátce DPH a první přiznání
      Tak pátrám, hledám a našel jsem toto - odpočet se vykazuje na řádku 45 DPH přiznání, zapisuje se jen částka DPH, základ se nikdy nepíše. Může se uplatnit nárok na odpočet DPH u přijatého zdan.plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců před dnem, kdy se osoba stala plátcem, pokud je toto plnění ke dni registrace součástí obch.majetku. Odpočet lze uplatnit pouze v prvním podávaném přiznání. U služeb vyfakturovaných před datem registrace nelze uplatnit. U zásob lze uplatnit DPH u těch, které jsou ke dni registrace ještě na skladě. Hmotný majetek nad 40tisíc - pokud je zakoupen v aktuálním roce, lze uplatnit v celé výši, pokud v předešlém, tak lze uplatnit ve výši 4/5, resp. 9/10 u nemovitostí. Drobný majetek do 40tisíc lze nárok uplatnit v plné výši, ale musí se vést evidence a prokázat případně existence a využítí ve firmě k datu registrace.
      Je to tak dobře, aktuálně???

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).