Hlavní navigace

Vyúčtování služeb v pronajatém bytě

• (neregistrovaný) 82.117.155.---

16. 2. 2015 13:06

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyúčtování služeb.
    Známá žije v pronajatém bytě a když byla žádat o příspěvek na bydlení, požadovala sociálka vyúčtování služeb, což je v pořádku, avšak její pronajímatel ji vyúčtování odmítal předložit (v nájemní smlouvě není o vyúčtování ani zmínka), až po mírném naléhání, že vyúčtování potřebuje sociálka, jí pronajímatel řekl, že to teda nějak udělá-sepíše. Známá si teď ale našla jiný byt a pronajímatel chce po ní zaplatit 40 tis. za údajný nedoplatek za 2 roky zpětně. Vyúčtování ji prý ukázal. Mě jen zajímá, jestli má na toto pronajímatel právo, jestli nemá dodržovat nějaké zákonem stanovené lhůty, jestli je opravdu v pořádku takové jednání a zda se dá případně to vyúčtování nějak ověřit? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2015 13:52

Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

Re: Vyúčtování služeb v pronajatém bytě
      určitě bych chtěla kopii vyúčtování, abych si ověřila částky, data spotřebu atd. pokud nepředloží nikdy bych takovou částku neplatila

• 16. 2. 2015 13:58

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Znám (bohužel) z vlastní zkušenosti. Majitel bytu mojí kamarádce pronajímal byt. Bydlela tam 3 roky a po roce a půl bydlení začala urgovat vyúčtování. Majitel tvrdil ústně že se nic vyúčtovávat nebude, na maily nereagoval, vždy jen zavolal. Po ukončení nájemní smlouvy najednou chtěl doplatit vyúčtování za tři roky zpětně ve výši cca 95 tisíc Kč.... Na mou radu kamarádka předala věs advokátce, která "usmlouvala" doplatek asi na 20 tis. Kč..s tím, že po celou dobu bydlení nebylo předloženo žádné vyúčtování a kdyby kamarádka věděla, jak jsou vysoké doplatky, už dávno by se vystěhovala....
      Od té doby radím každému při uzavírání nájemní smlouvy PŘESNĚ ve smlouve vymezit datum, četnost a způsob předložení vyúčtování.

• 16. 2. 2015 14:11

argo (neregistrovaný) 82.117.155.---

Rozumím, bohužel já u sepisování té smlouvy nebyla a tyto informace se ke mně dostaly až nyní, tak mě jen zajímalo, jak je to z pohledu zákona. Sice jsem tu nájemní smlouvu neviděla, ale domnívám se, že to bude 1 strana A4 a kde nic tu nic. Nicméně sociálka sama známé řekla, že to musí být nějaký podvod, ale asi není v její kompetenci se tím podrobněji zabývat a rada většiny bude znít dát to k soudu. Moje zkušenost je taková, že když si člověk takovéto praktiky nenechá líbit a ozve se s případnou citací zákona a paragrafů, většinou se dají tyhle záležitosti vyřešit i mimosoudně. Přeci jen ten soud něco stojí (nervy, čas, peníze) a na to každý nemá. Někde jsem četla, že vyúčtování je povinnen předložit do 3 měsíců po zúčtování, ale nikde jsem se nedočetla, co dělat, resp. jaká jsou práva/povinnosti, když tuto lhůtu jedna ze stran nedodrží.

• 16. 2. 2015 14:19

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Já chápu přesně o co Vám jde a také nejsem právník. Ale domnívám se, že zde je právě zakopaný pes v té smlouvě..... v tom mém případě také nakonec advokátka doporučovala zaplatit těch 20 tis ( což asi byla přiměřená cena) protože u soudu by věc nemusela dopadnout jednoznačně.... Tak se obávám, že v zákonech nějaké přesné paragrafy k citaci nebudou

• 16. 2. 2015 14:49

.

Služby spojené s užíváním bytů
      http://www.zakonyprolidi.cz/obor/1320922

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).