Hlavní navigace

Pronájem bytu - odpisy

  • (neregistrovaný) 89.203.137.---

    18. 2. 2015 9:19

    Jsem OSVČ a vedu DE. Mám koupený byt na rodné číslo, který pronajímám. V daň. přiznání mám v §9 příjmy z pronájmu a reálné výdaje (je to pro mě výhodnější než paušál). Ale .. Změnil jsem účetní. Minulá účetní mi dávala do výdajů 1x ročně odpis na byt a nová účetní ne. Jak je to prosím správně?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 2. 2015 9:36

      .

      Re: Pronájem bytu - odpisy
      Dodal jste nové účetní všechny doklady? Měla z čeho odpisy spočítat? Dle mého názoru odpisy bytu do výdajů patří, ale neznám všechny potřebné údaje.

    • 18. 2. 2015 10:33

      Jaromír (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Re: Pronájem bytu - odpisy
      Rozpis odpisů od minulé účetní předám, ale hlavně nevím, jestli je to tak správně. Jaké další údaje potřebujete znát?

    • 18. 2. 2015 10:41

      .

      Re: Pronájem bytu - odpisy
      Pokud bych přebírala účetnictví, chtěla bych mít pro výpočet odpisů alespoň kopie pořizovacích dokladů. Nespoléhala bych se na výpočet někoho jiného.
      Další údaje - například zda jste celý rok byt pronajímal, dále zda není v tento okamžik výhodnější neuplatnit odpis majetku, ale spíš zohlednit daňovou ztrátu z minulých let (daňová ztráta může "propadnout", daňový odpis majetku se jen "posune" do dalšího období) ,...

    • 18. 2. 2015 11:47

      Jaromír (neregistrovaný) 89.203.137.---

      Re: Pronájem bytu - odpisy
      Ano, byt jsem pronajímal celý rok. Vloni jsem myslím ztrátu neměl, ale ty roky předtím ano. A nevíte, prosím, kolik let dozadu mohu ztrátu uplatnit?
      Promiňte ještě hloupý dotaz. To je ztráta z §9 a §7 zvlášť nebo za celé daňové přiznání?

    • 18. 2. 2015 12:02

      .

      Re: Pronájem bytu - odpisy
      >>>>>Jsem OSVČ a vedu DE. Mám koupený byt na rodné číslo,
      >>>>>který pronajímám. V daň. přiznání mám v §9 příjmy z
      >>>>>pronájmu a reálné výdaje (je to pro mě výhodnější než
      >>>>>paušál). Ale .. Změnil jsem účetní. Minulá účetní mi
      >>>>>dávala do výdajů 1x ročně odpis na byt a nová účetní
      >>>>>ne.
      >>>>>Jak je to prosím správně?
      >>>>
      >>>>Dodal jste nové účetní všechny doklady? Měla z čeho
      >>>>odpisy spočítat? Dle mého názoru odpisy bytu do
      >>>>výdajů
      >>>>patří, ale neznám všechny potřebné údaje.
      >>>
      >>>Rozpis odpisů od minulé účetní předám, ale hlavně
      >>>nevím, jestli je to tak správně. Jaké další údaje
      >>>potřebujete znát?
      >>
      >>Pokud bych přebírala účetnictví, chtěla bych mít pro
      >>výpočet odpisů alespoň kopie pořizovacích dokladů.
      >>Nespoléhala bych se na výpočet někoho jiného.
      >>Další údaje - například zda jste celý rok byt
      >>pronajímal, dále zda není v tento okamžik výhodnější
      >>neuplatnit odpis majetku, ale spíš zohlednit daňovou
      >>ztrátu z
      >>minulých let (daňová ztráta může "propadnout", daňový
      >>odpis majetku se jen "posune" do dalšího období) ,...
      >>
      >Ano, byt jsem pronajímal celý rok. Vloni jsem myslím
      >ztrátu neměl, ale ty roky předtím ano. A nevíte,
      >prosím, kolik let dozadu mohu ztrátu uplatnit?

      Daňovou ztrátu (nebo její část) můžeme uplatnit nejdéle v pěti letech bezprostředně následujících po roku, kdy daňová ztráta vznikla.

      >Promiňte ještě hloupý dotaz. To je ztráta z §9 a §7
      >zvlášť nebo za celé daňové přiznání?

      Daňová ztráta z § 7 a daňová ztráta z § 9 se v daňovém přiznání sčítají. Pro daňové ztráty je v DP extra tabulka.
      Není to hloupý dotaz. Naopak, je dobře, že se ptáte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).