Hlavní navigace

Autorský honorář a ZP a SP

  • (neregistrovaný) 195.113.70.---

    20. 2. 2015 10:14

    V roce 2015 dostanu autorský honorář cca 1000 Kč za knihu. Jsem zaměstnanec, OSVČ vedlejší jsem ukončil v r. 2014. Chápu to správně, že kvůli tomu autorskému honoráři musím obnovit registraci u VZP a ČSSZ (tj. nahlásit se jako OSVČ vedlejší) a za rok odevzdat příslušné Přehledy OSVČ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2015 10:28

      .

      Re: Autorský honorář a ZP a SP
      Zajistěte si, aby Vám před vyplacením honoráře z něj strhli srážkovou daň. Pak budete se státem vyrovnán a nemusíte nic obnovovat
      http://www.jakpodnikat.cz/autorske-honorare-zdaneni.php

    • 20. 2. 2015 13:29

      Zdeněk2 (neregistrovaný) 195.113.70.---

      Re: Autorský honorář a ZP a SP
      Mé informace (které jsem si chtěl tímto dotazem ověřit) jsou, že srážkovou daň pro autorský honorář z knihy (tj. neperiodické publikace) nejde použít v roce 2015:

      Od 1. 1. 2015 bude autorský honorář nepřesahující v kalendářním měsíci 10 000 Kč samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně (15 %) jen, půjde-li o příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize. Právní úprava se tak vrací ke stavu, jaký tu byl do roku 2013, kdy se srážková daň neuplatňovala, šlo-li např. o honorář za neperiodickou publikaci – knihu (limit pro uplatnění srážkové daně byl tehdy nižší – 7000 Kč). Od r. 2015 bude znovu třeba zdaňovat příjmy např. za neperiodické publikace jako jiný příjem z podnikání a samostatné výdělečné činnosti.

    • 20. 2. 2015 14:19

      .

      Re: Autorský honorář a ZP a SP
      Máte pravdu, do § 7 se vrátily "příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize". Omlouvám se za chybnou informaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).