Hlavní navigace

Pronájem načerno - finanční úřad

• (neregistrovaný) 82.117.155.---

21. 2. 2015 13:04

Dobrý den. Mám kamarádku, která bydlí v pronájmu asi 4–5 let, smlouvu, co měla, skončila asi před 2 lety. O novou pronajímateli říkala nesčetněkrát, nasliboval, ale žádnou novou jí dodnes nedal. Taktéž žádala o vyúčtování, neboť požadoval hromadu peněz za nedoplatek za energie a také kvůli příspěvku na bydlení, taktéž nesčetněkrát a bezúspěšně. S největší pravděpodobností jde o pronájem načerno. Anonymní udání spousta lidí neuznává a každý raději doporučí najít si jiné bydlení. Samozřejmě, že by šla ráda bydlet někam jinam, kdyby ta možnost tady byla, ale v jejím případě to bohužel není úplně tak snadné, má dvě malé děti, na které je sama a nabídka pronájmů v jejím okolí je bídná, navíc skoro všude požadují kauci, na kterou momentálně nemá. Udat ho FÚ asi nemůže, protože nemá smlouvu a tím pádem ani žádná práva k bytu a mohl by jí asi ze dne na den z bytu vyhodit, že? Ale zajímalo by mě, co v takovém případě pronajímatel riskuje, myslím tím, jaké zákony porušuje, nebo jaká je sankce, pokuta atd. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2015 14:10

katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Re: Pronájem načerno - finanční úřad
      >ale žádnou novou jí dodnes nedal.
      Kamarádka neumí psát, že by jí napsala sama a dala jí ona jemu?
      Taktéž žádala o>vyúčtování, neboť požadoval hromadu peněz za nedoplatek za
      >energie
      a zaplatila?
      a také kvůli příspěvku na bydlení, taktéž
      >nesčetněkrát a bezúspěšně.
      takže příspěvek nedostala?

>nabídka pronájmů v jejím okolí je bídná
      cože? bídná nabídka? kde???
      , navíc skoro
      >všude požadují kauci, na kterou momentálně nemá. Udat
      >ho FÚ asi nemůže
      může
      , protože nemá smlouvu a tím pádem ani
      >žádná práva k bytu a mohl by jí asi ze dne na den z
      >bytu vyhodit, že? to může tak jako tak
      Ale zajímalo by mě, co v takovém
      >případě pronajímatel riskuje, myslím tím, jaké zákony
      >porušuje, nebo jaká je sankce, pokuta atd.
      anonymním udáním neriskuje nic, ono nejde o to jen udat, ale taky dokázat

• 21. 2. 2015 14:28

progreska (neregistrovaný) 82.117.155.---

Katko, když ji pronajímatel dodnes žádnou smlouvu nedal, přestože dřív nějaká smlouva mezi nimi existovala, ale nyní zůstalo jen u slibů, tak k tomu má jistě nějaký důvod, proč jí tu smlouvu nechce dát (pronájem načerno). Vážně si myslíte, že kdyby si nějakou smlouvu sepsala sama, že by ji tu smlouvu podepsal???
      Ano, nedoplatek (alespoň nějakou část) musela zaplatit, neboť jí pronajímatel vyhrožoval vystěhováním, což bez smlouvy může udělat a ona nemá s malými dětmi kam jít. A bez řádného vyúčtování vám sociálka žádný příspěvek na bydlení opravdu nedá.
      Ano, nabídka pronájmů v jejím okolí je opravdu mizerná, a když už by nějaký byt k mání byl, nemá bohužel na jeho kauci, která obvykle činí 2 až 3 nájmy dopředu.
      Katko, chtěla jsem vědět, co majitel bytu, který neodvádí daň z příjmu riskuje, jaké zákony porušuje, co mu hrozí atd. Místo odpovědi se ptáte na zbytečné otázky. Jestli odpověď neznáte, tak prosím nereagujte. Děkuji

• 21. 2. 2015 14:38

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Progresko, asi to nebude tak horké, když tam "v míru a pokoji" už 5 let bydlí.
      Jak můžete vědět, že příjmy nezdaňuje?

• 21. 2. 2015 14:44

Mně se líbí, jak většinou v diskuzích odpovídají hlavně ti, kteří ani odpověď neznají, ale hned soudí, kdo co jak :-D Nebo nemají žádnou zkušenost, jak to někdy v životě chodí, ale hned jsou se vším hotoví a mají jasno :-D Já se tady ptám, co hrozí člověku, který pronajímá byt a neodvádí daň z příjmu. Myslím, že zbytek není vůbec podstatný. Jestli znáte odpověď na moji otázku, tak odpovězte, jestli nevíte, tak neodpovídejte - jednoduché.

• 21. 2. 2015 14:51

Progresko, odpovídáme zdarma ve svém volném čase, ale...
      Docela neradi odpovídáme na dotazy coby, kdyby a už vůbec neradi odpovídáme na dotazy, kdy si tazatel vynucuje odpověď tímto způsobem.
      Samozřejmě že vím, jsem odborník na daně, ale nepovím.
      Jen poznámka, kde není žalobce, tam není soudce. Vaše kamarádka nemá dle Vás jinou volbu, tak to neřešte.
      Mj. třeba zdaňuje, ale neumí napsat smlouvu podle nového obč. zákoníku.

• 21. 2. 2015 15:05

Já si vážím toho, že se snaží někdo pomoci ve svém volném čase a zcela zdarma a položila jsem zřetelnou otázku, na kterou musí existovat jednoznačná odpověď, nežádám o žádné coby, kdyby a rozhodně si odpověď nevynucuji způsobem, který tato diskuze nedovoluje. Když nechcete odpovědět, tak nechápu, proč se do diskuze vůbec zapojujete :-)
      Tímto s Vámi diskuzi končím, ráda bych nechala prostor tomu, kdo bude ochotnější poradit :-) Děkuji.

• 21. 2. 2015 15:20

Re: obraťte se na placené poradenství
      Pochybuji, že Vám někdo poradí lépe.
      Zkrácení daně je trestný čin. Víc k tomu nepotřebujete vědět.
      Pokud chcete podrobnosti, obraťte se na placeného daňaře nebo právníka.
      Ten Vám pomůže se vyznat v trestním zákoníku.

• 21. 2. 2015 14:56

Dejte si do vyhledávače trestné činy daňové a máte jasno.
      Tak si klidně počtěte.

• 21. 2. 2015 17:04

.

Prostudovat NOZ § 2237, § 2238, § 3074, ..
      Doporučuji právníka, odborníka ve věci dané. Není snadné radit, když nájem začal v době účinnosti zákona č. 40/1964 Sb. a pokračuje v době účinnosti zákona 89/2012 Sb.

Co se vyúčtování za služby týká, přehled předpisů k tomuto jsem již posílala v odkazu k Vašemu dotazu "Vyúčtování služeb v pronajatém bytě" dne 16.2.2015, jen tam jste se jmenovala jinak

• 21. 2. 2015 17:56

1234a (neregistrovaný) 2a00:1028:919d:----:----:----:----:----

i když vám už odpověděli, něco dodám. nemám v tom totiž jasno:

smlouvu, co měla, skončila asi před 2 lety - a jak skončila? nebyla tam klauzule (celkem obvyklá), že pokud se nevypoví, tak se automaticky prodlužuje?

žádala o vyúčtování, neboť požadoval hromadu peněz za nedoplatek za energie - žádala písemně? zaplatila požadovaný nedoplatek? neumí si spočítat, zda byl oprávněný?

příspěvku na bydlení - ona tam tedy musí mít trvalé bydliště

jde o pronájem načerno - a na to jste přišly jak?
      Anonymní udání spousta lidí neuznává - to byste koukala, kolik je anonymních udání právě na pronájmy. a jaký má na váš případ vliv, že to dle vás lidi neuznávají? pokud jste čestná, tak se prostě podepíšete. to lidi uznávají:-)
      kdyby ta možnost tady byla - ale ta možnost tady určitě je. nehledejte důvody proč to nejde, ale způsoby, jak to půjde

má dvě malé děti, na které je sama - není, buď mají otce, nebo sirotčí důchod, stát jí s nimi zajisté také pomáhá (přídavky, bonusy, jak píšete příspěvek na bydlení...)

nabídka pronájmů v jejím okolí je bídná - který je to proboha okres? hned tam koupím byt, protože všude je víc nabídek než je poptávka

navíc skoro všude požadují kauci, na kterou momentálně nemá - pokud už dva roky řeší tento problém, tak prostě musí na kauci začít šetřit
      Udat ho FÚ asi nemůže, protože nemá smlouvu - má tam přece trvalé bydliště a původní smlouvu, to by jako důkaz stačilo:-)

co v takovém případě pronajímatel riskuje - pokud opravdu nepřiznává, hrozí mu kontrola z fú a dodanění. dle výše pak možné stíhání.

• 21. 2. 2015 18:34

katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Když jsem si dovolila se zeptat (zhruba na totéž), byla jsem sprdnuta, že se nemám ptát, ale mám odpovídat :) . Přestože jsem na finální otázku myslím odpověděla, moje odpověď se zřejmě nehodila. Je to marný...

• 21. 2. 2015 19:06

1234a (neregistrovaný) 2a00:1028:919d:----:----:----:----:----

ale to je tady zvykem:-) radí se tu zadarmo tak tazatelé nejen že většinou neumí napsat prosím či děkuji, ale ještě držkují. kdyby šli k advokátovi či poradci, vysolí pár tisíc a s nábožnou úctou budou kývat hlavou a děkovat za totéž, co jim tady ochotní "pitomci" poradí zdarma:-) a taky by měli takové doplňující otázky. mě tady spíš štve, že tazatelka buď má "neúplné" informace, nebo lže. spousta info nějak nesedí.

• 21. 2. 2015 19:27

No právě, proto při nedostatku zdvořilosti, vynucování si odpovědi, lhaní je posílám, ať jdou na placenou radu :-).
      Když radit, tak pouze těm, kteří si to "zaslouží".
      Musíme také vycházet z toho, že každý jednou začínal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).