Hlavní navigace

Nástup do prac. procesu po PÚ

 • (neregistrovaný)

  12. 5. 2015 11:48

  Prosím o rady, jak řešit situaci, kdy zam-kyně nastoupila po PÚ zlomenina nohy, zpět na svou pozici do prac. procesu - ošetřovatelka hosp. zvířat.
  Na zdr. prohlídce po úrazu má napsané jen toto omezení - je zdrav. způsobilá s podmínkou, kdy nelze práce s těžkými břemeny nad 10 kg, nelze práce na nezpevněných površích.
  Zam-kyně odpracovala pouze jednu směnu a odmítá dále na této pozici pracovat, že to nezvládá, že ji bolí noha a nemůže celou směnu stát na ní.
  Tvrdí, že ji podnik musí převést na jinou práci a doplácet ji mzdu do stejné výše jako před úrazem (+ - 25.000,- hrubého).
  V prac. smlouvě má uvedenou 4. třídu. Její mzda byla předtím úkolová - přírůstky zvířat, množství nadojeného mléka, z větší části ji tvořily příplatky za směny, soboty a neděle, noční příplatky. Ú vazek měla 6-ti denní / 38,75 hod.
  Když ji dáme jiné místo - v závodní kuchyni, tak dle vykonávané práce by měla asi jen 15.000,- Kč, úvazek 5dní/ 40 hod.
  Vyhrožuje, že se bude soudit, že jí bylo řečeno, že má na doplatek dřívější směny nárok a musí být přeřazena na jinou pozici.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2015 12:17

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: nástup do prac. procesu po PÚ
   Pokud váš smluvní lékař vydal posudek, že může práci vykonávat s těmito omezeními , tak nemáte žádnou jinou povinnost, že toto dodržovat.

  • 12. 5. 2015 14:06

   34ji (neregistrovaný) 46.252.237.---

   Re: nástup do prac. procesu po PÚ
   Pokud váš smluvní lékař vydal posudek, že může práci
   >vykonávat s těmito omezeními , tak nemáte žádnou jinou
   >povinnost, že toto dodržovat.

   Zam-kyně trvá na změně pracoviště a doplatku do 100% !!!! (dcera je zaměstnaná v sociální sféře a dává ji pokyny).
   Takže pokud toto požaduje a ona nechce v živočišné výrobě pracovat, tak buď dá výpověď z její strany, protože ji nevyhovíme (pracoviště v ŽV stále trvá na místě dle PS).
   Další drastičtější možnost je tedy dát ji výpověď ze strany zam-tele s odstupným bude-li trvat na svém a do ŽV nenastoupí.
   Zam-kyně by měla jít v červenci 2016 do st.důchodu. Nabídli jsme ji, že výpověď bude dohodou a naše dceřinná společnost ji okamžitě zaměstná jako prodejce skladových zásob a přebytků. Se stejnou třídou (4.) jako před úrazem. Stejné místo výkonu práce.
   Ji se ale nezdá, že výdělky zde budou menší, vzhledem k úvazku 5/40 týdně. Bez so+ne přípl., bez všech příplatků za noční, směny.... Bude vlastně sedět v kukani a čekat, až někdo příjde do podnikové prodejny ( 2-5 lidí za den).
   Jsme povinni ji doplácet do 100%? Já dle školení a dalších názorů si myslím, že ne. Vedoucí to chtějí potvrzeno z více zdrojů, aby si podnik nenaletěl na problém.

  • 12. 5. 2015 14:08

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: nástup do prac. procesu po PÚ
   V tom případě, ať si vedení vyžádá stanovisko právníka. Ale znovu opakuji, pokud váš smluvní lékař vydal lékařský posudek, zaměstnavatel je povinen jen dodržovat to, co v něm je. Víc nic.

  • 12. 5. 2015 14:35

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: nástup do prac. procesu po PÚ
   Nevím, jestli uvažuji dobře, ale podnikový lékař by měl dobře znát jednotlivá pracoviště a měl by jednoznačně napsat, jestli může tuto práci na tomto pracovišti vykonávat. Napsat obecně 10 kg a rovný povrch je na nic, obzvlášť v ŽV. Teprve po jednoznačném povolení nebo zákazu by zaměstnavatel měl postupovat dál. Pokud bude smět, není co řešit, pokud ne, může i bez souhlasu přeřadit a pod.

  • 12. 5. 2015 15:01

   34ji (neregistrovaný) 46.252.237.---

   Re: nástup do prac. procesu po PÚ
   Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).