Hlavní navigace

Lékařská prohlídka

 • (neregistrovaný)

  13. 5. 2015 21:37

  Dobrý večer,

  dá se prosím někde stáhnout formulář pro zaměstnance na dohodu o provedení práce na lékařskou prohlídku? Potýkáme se totiž docela často s tím, že lékaři zaměstnancům nechtějí dát potvrzení, protože nemají žádný formulář. Jedná se o fyzickou osobu, která nemá žádného svého-podnikového lékaře.

  Předem děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2015 22:43

   dann (neregistrovaný) 94.113.165.---

   Re: lékařská prohlídka
   To je sice hezké, že nechtějí, ale musí. Oni musí vydat lékařský POSUDEK, za který si ručí a který musí být v souladu se zákonem. Za to jsou placeni. Posudek nemůžete vypracovat vy a lékař ho jen podepsat.

  • 14. 5. 2015 8:12

   Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

   Re: lékařská prohlídka
   Setkávám se s tím, že lékaři, kteří pracovnělékařské služby běžně nedělají, neví, co má posudek obsahovat. Proto je jistější lékařům spolu se žádostí o provedení posudku předat i formulář posudku, který bude mít patřičné náležitosti, a lékař je jen vyplní. Zkuste projít internet a najít posudek, který bude sestaven v souladu se zák. č. 373/2011.

  • 14. 5. 2015 8:34

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: lékařská prohlídka
   To je ale protizákonné, vy nejste oprávněna lékaři podsouvat žádný posudek. To, že to neznají je jejich problém. Musí si nastudovat zákon, který jim vystavení posudku ukládá a podle toho postupovat. Nikdy bych lékaři nedávala žádný ´formulář, který by byl nazván posudkem. Vzhledem k tomu, že posudek musí mít spoustu náležitostí (poučení o odvolání atd. )nedovedu si představit, že bych vlastně za lékaře přebírala zodpovědnost . Nebo myslíte, že např. souzený si vyhotoví formulář posudku a soudní znalec to jen podškrábne ? Nikdy bych do toho nešla. Vystavit posudek a jeho náležitosti jsou upraveny zákonem a za to je lékař nejen placen , ale i odpovědný. I u nás to lékaři zkoušeli, kontaktovali jsme jejich nadřízené a najednou jde všechno jako po másle. Jsou za to dobře zaplaceni, vy nikoliv a navíc na to nemáte ani kvalifikaci.

  • 14. 5. 2015 9:05

   Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

   Re: lékařská prohlídka
   Nevidím rozdíl mezi tím, když si vzor posudku stáhne lékař z odborné publikace, internetu nebo mu jej předám já a na lékaři nechám jen dopsání posudku, zda je či není zaměstnanec schopen práci vykonávat. Vidím, že je to u vás jinak, ale s naším lékařem pracovnělékařských služeb si vycházíme vstříc.

  • 14. 5. 2015 10:53

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: lékařská prohlídka
   Jenže když si ten vzor stáhne on, zodpovídá si za něj, když mu ho dáte vy, je schopen se při případném sporu, kde by mohlo být něco uvedeno špatně (znám mnoho odborných publikací, kde jsou i hrubé chyby) , pak by se mohl s dobrým právníkem své odpovědnosti i zprostit. A není to o snaze vyjít si vstříc, je to o tom, že zaměstnavatel není kompetentní posuzovat , co má být obsahem posudku, který vydává lékař. Ony případné soudní spory kolikrát nejsou jen o výsledku prohlídky, ale i o formální správnosti. Takže nechápu, proč by měl zaměstnavatel riskovat, že tam bude něco špatně, když navíc lékaře za vydání posudku PLATÍ, nikoliv svoji mzdovou účetní nebo personalistu.
   My máme 15 smluvních lékařů po celé republice, samozřejmě zkraje to také zkoušeli, protože dřív to tak bylo - my jsme dali formulář , on potvrdil, zda je nebo není schopen a hotovo. Nyní je to složitější. Všech 15 lékařů nám bez problémů vydává své POSUDKY.
   Navíc proč vy byste měli platit papír, náklady na tisk formuláře atd. ? On to má zaplaceno.
   To byste si taky mohla , třeba dle návodu na internetu sama píchat injekce, abyste mu vyšla vstříc, protože má moc lidí v čekárně.
   Podotýkám, že se všechni 15 lékaři máme velmi dobré vztahy.

  • 14. 5. 2015 11:16

   Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

   Re: lékařská prohlídka
   Ano, s dobrým právníkem jde co.

   Ale pokud nebude personalista kompetentní k tomu, aby posoudil, co má být obsahem posudku, pak nevím, jak by mohl zkontrolovat jeho správnost a tím pádem i zdravotní způsobilost zaměstnance.

  • 14. 5. 2015 11:36

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: lékařská prohlídka
   Personalista nemá žádné oprávnění ke kontrole posudku, jako takového. Personalista kontroluje pouze výsledek - schopen, schopen s omezením , neschopen. Vše ostatní je lékařova věc v případném sporu. To už byste mohla sama i rozhodnout, zda je schopen, či není. Ale já se nechci s vámi přít. Pokud vám zaměstnavatel toleruje to, že za práci platí 2x lékaři i vám, tak si to klidně dělejte jak umíte.

  • 14. 5. 2015 10:57

   .. (neregistrovaný) 77.240.96.---

   Re: lékařská prohlídka
   Takže z praxe - budoucí zaměstnec přijde za svým obvodním lékařem a chce po něm, aby mu napsal, že u budoucího zaměstnavatele může vykonávat práce xy. A že mu to zaplatí. Jak obvodní lékař může vědět, co práce obnášejí, v jakém prostředí jsou vykonávané atd.?
   Řekla bych, že zde nejde o nějaký "formulář" ale o to, zda byl lékař seznámen s podmínkami práce u daného zaměstnavatele.

  • 14. 5. 2015 11:05

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: lékařská prohlídka
   Budoucí zaměstnanec jde na lékařskou prohlídku k lékaři, kterého mu určí jeho budoucí zaměstnavatel a vybaví ho ŽÁDANKOU o provedení vstupní lékařské prohlídky a lékař vystaví POSUDEK zda může práci konat nebo ne. Sám budoucí zaměstnanec nerozhoduje o tom, ke kterému lékaři půjde. A pokud jej bud. zam. pošle k obvodnímu, je na něm. aby ho informoval o podmínkách práce. Navíc o jaké práce se jedná musí uvést v žádance.

  • 14. 5. 2015 20:19

   lalal (neregistrovaný) 93.153.41.---

   Re: lékařská prohlídka
   Tak to jsem teda nečekala, takže doktor by měl zaměstanci posudek vystavit na základě žádanky. A ještě se zeptám ohledně žádanky, má nějaké náležitosti?Popřípadě jak by měla být formulovaná?
   Ještě jednou děkuji

  • 14. 5. 2015 20:52

   dann (neregistrovaný) 94.113.165.---

   Re: lékařská prohlídka
   Musíte si nastudovat zákon o specifických zdravotních službách, tam to všechno je.

  • 15. 5. 2015 10:07

   Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

   Re: lékařská prohlídka
   Přesněji, je to v prováděcí vyhlášce k tomuto zákonu.

   Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky má stanovené náležitosti:
   - identifikační údaje zaměstnavatele, adresa místa podnikání
   - identifikační údaje zaměstnance (vč. adresy)
   - údaje o pracovním zařazení, údaje o druhu práce, režimu práce, rizikových faktorech a kategorii práce (vycházíte z kategorizace prací)
   - druh požadované prohlídky
   - zejm. u mimořádné prohlídky uvedení důvodu, proč ji požadujete

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).