Hlavní navigace

Insolvence-vysvětlení oddlužení

 • (neregistrovaný)

  18. 5. 2015 7:28

  Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení... Soused nasekal dluhy cca 1,5 mil. Kč - dluží kde se dá, nyní si podal návrh na insolvenci. Pokud mu soud vyhoví, tak to bude znamenat, že 5 let bude splácet nějakou částku ze mzdy a po 5 letech je "čistý"? Jako že si nabral úvěry na rodinné příslušníky bez jejich vědomí, zastavil dům rodičů,... Do zaměstnání chodí, splácet bude mít z čeho. Ale nejde mi na rozum, když si někdo nabere úvěry, není schopný splácet, tak to bude těm úvěrovým společnostem stačit, když jim za těch pět let splatí cca 30 %? A co zbytek? Ten už nedostanou? Děkuji za objasnění a přeji hezký den

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 5. 2015 8:22

   katka2 (neregistrovaný)

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Jo, dějou se věci, co? Ale o chudinky úvěrové společnosti bych se nebála, ony to přežijou.

  • 18. 5. 2015 8:26

   Monika P. (neregistrovaný)

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Ale vím, že např. mu půjčil kamarád 200 tis. - mají na to smlouvu, ten taky dostane jen "něco"? Tak to už se nedivím, že si lidi bez rozmyslu berou půjčky, majetek přepisují na někoho jiného apod. Bordel obrovský

  • 18. 5. 2015 9:06

   Eva M.

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Mám pocit, že věřitelé s tím osobním bankrotem musejí souhlasit, jinak jej nelze vyhlásit (ale možná se mýlím - prosím znalé o upřesnění). Pokud jde o úvěrové společnosti, to jsou sami šmejdi největší, o ně bych se taky nebála - ve výši úroků mají zakalkulována rizika.

   A co ten kamarád, který dlužníkovi půjčil 200 tisíc? Jednak je to pro něj poučení - dávej si pozor, komu půjčuješ (ano, tvrdá škola života - ostatně různé "podvody" i ve vztazích a slibech včetně manželského jsou na denním pořádku...). A taky si kamarád musí zvážit, jestli akceptuje to, že dostane aspoň "něco" - nebo jestli bude trvat na tom, že to chce celé - a třeba nikdy nedostane nic.

  • 18. 5. 2015 10:52

   Kara (neregistrovaný)

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Taky myslím, že podmínkou je, aby souhlasili všichni zúčastnění.
   Jestli si nasekal tolik dluhů u různých věřitelů a nebude mu povolen bankrot, tak na něj vlítnou exekutoři (a možná že už na něm exekutoři sedí) a pokud ten kamarád to ještě nedal k exekuci a exekuční příkaz nebyl zaměstnavateli doručen jako první (což by znamenalo, že jako první půjdou exekuční splátky tomu kamarádovi), tak se stejně vrácení peněz nedočká. Takže pro něj by asi bylo lepší taky souhlasit, aby dostal zpět aspoň něco.
   Úvěrových společnosti mně taky není líto ani trochu. Ovšem "nabral si úvěry na rodinné příslušníky bez jejich vědomí " - jak je to myšleno?

  • 18. 5. 2015 14:44

   Lenka F. (neregistrovaný)

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   >

   >Taky myslím, že podmínkou je, aby souhlasili všichni
   >zúčastnění.
   >Jestli si nasekal tolik dluhů u různých věřitelů a
   >nebude mu povolen bankrot, tak na něj vlítnou exekutoři
   >(a možná že už na něm exekutoři sedí) a pokud ten
   >kamarád to ještě nedal k exekuci a exekuční příkaz nebyl
   >zaměstnavateli doručen jako první (což by znamenalo, že
   >jako první půjdou exekuční splátky tomu kamarádovi),
   >tak se stejně vrácení peněz nedočká. Takže pro něj by
   >asi bylo lepší taky souhlasit, aby dostal zpět aspoň
   >něco.
   >Úvěrových společnosti mně taky není líto ani trochu.
   >Ovšem "nabral si úvěry na rodinné příslušníky bez
   >jejich vědomí " - jak je to myšleno?
   Nevím jak je to s povinným souhlasem všech, naše firma se až těsně před koncem lhůty přihlášek dozvěděla, že má schváleno oddlužení bývalý nájemník, který dlužil za nájem. Dobře to dopadlo, stihli jsme to. Nikdo nás nekontaktoval kvůli souhlasu, i když dlužník při žádosti o oddlužení dluh vůči nám uvedl. Jen si u nás nechal potvrdit výši dluhu. Je to poučení, příště se v takovém případě zeptám, k čemu potvrzení potřebuje.
   A v uvedeným případě - hlavně ať věřitel (kamarád) vyčíslí svoji pohledávku včetně úroků, případně ať si je nechá spočítat nějakým odborníkem (účetní atd.).

  • 21. 5. 2015 15:15

   JUDr. David Vozák (neregistrovaný)

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Dobrý den.
   Ať chceme, nebo ne, oddlužení je stále jediná možnost, jak se dostat z platební neschopnosti - úpadku. Proč se tam dlužník dostane, to je vždy velmi složitý příběh, kde není zpravidla možno jednoznačně určit viníka. Nicméně s oddlužením mohou všichni počítat, a věřitelé již dávno počítají. Doporučuji všem dlužníkům, kteří nedokáží své závazky splácet, aby o něm co nejrychleji začali přemýšlet. Hezký den JUDr. David Vozák, www.abivia.cz

  • 18. 5. 2015 9:09

   Eva M.

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   Ten soused nebude splácet jen "nějakou" částku ze mzdy, on musí splácet ze VŠECH příjmů, které v době 5 let bude mít (včetně dědictví atd.) a může si ponechávat jen nějaké minimum - jaké, to stanoví zákon. Vše ostatní nad to minimum musí jít po dobu 5 let věřitelům, myslím, že se to nějak hlídá. Může se tedy stát, že splatí nakonec vše nebo 70% dluhu... Po 5 letech se to vyhodnotí a pokud bude mít splaceno ASPOŇ 30% původního dluhu, bude čistý.

  • 18. 5. 2015 9:13

   Eva M.

   Re: Insolvence-vysvětlení oddlužení
   PS: To minimum jsem před pár lety jednomu známému dlužníkovi počítala podle zákona - a je to dost drsné. Nechtěla bych žít 5 let s tak nuznou částkou nutnou fakt jen na přežití - a ještě pod dohledem, jestli někde nedostávám nějaké peníze navíc... Tím neobhajuju dlužníky, jen chci napsat, že ten osobní bankrot není zrovna procházka růžovým sadem a rozhodně to není něco, co by lidi lákalo...

  • 18. 5. 2015 9:17

   Monika P. (neregistrovaný)

   Děkuji oběma za vysvětlení, hezký den!
   >Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení... Soused nasekal
   >dluhy cca 1,5 mil. Kč - dluží kde se dá, nyní si podal
   >návrh na insolvenci. Pokud mu soud vyhoví, tak to bude
   >znamenat, že 5 let bude splácet nějakou částku ze mzdy
   >a po 5 letech je "čistý"? Jako že si nabral úvěry na
   >rodinné příslušníky bez jejich vědomí, zastavil dům
   >rodičů,... Do zaměstnání chodí, splácet bude mít z čeho.
   >Ale nejde mi na rozum, když si někdo nabere úvěry,
   >není schopný splácet, tak to bude těm úvěrovým
   >společnostem stačit, když jim za těch pět let splatí cca 30 %? A
   >co zbytek? Ten už nedostanou? Děkuji za objasnění a
   >přeji hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).