Hlavní navigace

PPM - z příjmu otce?

• (neregistrovaný) 213.226.248.---

19. 5. 2015 9:05

Dobrý den všem,
    mám poměrně širší dotaz, jestli si myslím správně... :-)
    Začnu kapku ze široka - moje sestra se odstěhovala za přítelem do Prahy, kde pracuje, s tím, že si tam najde práci. K 30/9/2014 dala výpověď ve stávajícím zaměstnání, nahlásila na ÚP. V Praze se ji bohužel nepodařilo najít odpovídající zaměstnání, pouze pracovala 14 dní na HPP - zkrácený úvazek u jedné firmy, kde to vzhledem k podmínkám po uvedených 14 dnech vzdala. Znovu je tedy vedena na ÚP. Nyní je těhotná, termín porodu má 14/12/2015. Na ÚP nahlásila, že vzhledem ke svému stavu nepředpokládá že ji někde zaměstnají. Teď tedy řeší, jak to bude s PPM a následným rodičákem.
    Tak jsem pátrala, a potřebuju si ověřit. Rodičák je jasný, pevná částka rozdělená do 2,3 nebo 4 let. A teď PPM. Ze stránek ČSSZ jsem se dočetla, že lze toto vypočítat i z příjmu otce dítěte. Ten má trvalou práci na HPP. Sestra až do loňského 30/9/2014 pracovala. Od té doby pouze výše uvedených 14dní. Oba tedy splnily podmínku, že v předchozích dvou letech byly nem. pojištěni 270 dní (počítám to správně? bude to k termínu porodu..?) Takže když mezi sebou uzavřou dohodu, že se matka bude starat o dítě, otec se po šestinedělí nahlásí na 7po sobě jdoucích dní nahlásí k PPM, bude se toto počítat z příjmu otce?
    Omlouvám se za délku příspěvku, ale nevím, jak bych to ve zkratce srozumitelně napsala... :-)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 5. 2015 10:17

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: PPM - z příjmu otce?
      Asi jste špatně pochopila větu:
      "Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě."

Tím je míněno to, že matka souhlasí s tím, že manžel přestane chodit do práce a bude pečovat o dítě. Není možné pobírat PPM a souběžně mít příjem ze zaměstnání, z jehož pojištění je na dávky nárok.

Denní vyměřovací základ pro PPM u otce se zjišťuje v případech, kdy matka nemá nárok na PPM (nebo by měla nízký DVZ) a chce kratší dobu pobírání rodičovského příspěvku než 4 roky.

Od roku 2012 není nutné, aby otec skutečně na PPM nastoupil, stačí potvrdit výši DVZ.

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

• 19. 5. 2015 10:50

šárka1991 (neregistrovaný) 213.226.248.---

Ahaaa... Takže jak píšete pak níže - že od roku 2012 není nutné aby otec na PPM skutečně nastoupil tak by dělal co? Protože tady jde o to, že sestra tedy v posledních dvou letech byla 270dní nem. pojištěná, ale otec dítěte má mnohem větší plat a PPM z jeho základu by bylo jiný kafe...

• 19. 5. 2015 11:07

Asi si pořád nerozumíme. Dřív musel otec nastoupit na PPM a přerušit zaměstnání. V práci měl rodičovskou dovolenou a neměl mzdu, ale pobíral PPM. Potom se mohli rodiče rozhodnout, jestli budou brát rodičovský příspěvek kratší dobu a ve větší částce, než kdyby se přihlíželo jen k příjmu matky.

Protože samozřejmě otcové nastupovali na RD jen přes víkend, aby nepřišli o výdělek, ukázalo se, že je to jenom administrativní zátěž pro OSSZ. Proto naši zákonodárci toto ustanovení po čase zrušili.Teď už stačí jenom potvrzení, že "kdyby býval otec chtěl, tak by klidně PPM mít mohl".

• 19. 5. 2015 11:10

Včera tady byl podobný dotaz:
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1300005

• 19. 5. 2015 12:28

já jsem si tento dotaz právě pročítala, jenže jsem to právě pochopila tak, že se na ppm přihlásí otec, ten po 7 dnech ukončí a na základě dohody ta přejde na matku..

• 19. 5. 2015 13:14

..."V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat..."

Jak už v uvedeném vlákně psala Kara, otec si může při PPM vydělávat, ale ne v tom svém původním zaměstnání. Je to stejné jako kdyby byl na neschopence. Může si najít jiné zaměstnání nebo uzavřít se zaměstnavatelem DPP na jinou činnost, když se o dítě bude starat manželka.

• 19. 5. 2015 13:53

Jasný... Tak to u nich nehrozí. Děkuji za vysvětlení, kapku mi to trvalo déle, ale teď už tomu konečně rozumím, díky. ;-)
      A jen tak na okraj - on má vyšší příjmy, ona bude v době porodu téměř rok bez práce (nepočítám-li odprac. 14 dní). Žijí v pronajatém bytě a plánují návrat do rodného města. Oba tedy mají trvalé bydliště každý u svých rodičů (otec ve společné domácnosti s matkou - důchodkyní, matka ve společné domácnosti s oběma rodiči - oba zaměstnaní). V případě přídavku na dítě, platí pro ně, že od prvního října 2015 bude rozhodnou částkou průměrný čistý měsíční příjem za rok 2014? Protože nás napadlo účelově odhlásit otce dítěte z místa tb, nahlásit tam nezaměstnanou matku, tudíž by ve společné domácnosti babičkou dítěte.
      Snažím se právě zjistit co nejvíc informací, protože na ossz jsou příjemní jak osina víte kde a hlavně jsem narazila na to, že mi 2 úřednice řekli něco jiného, popřípadě nevěděli vůbec...:-( Těch informací a kliček je tolik, že se snažíme vymyslet nějaký způsob, aby na mateřské nemuseli počítat úplně každou korunu a ,,podojili,, stát co možná nejvíce... rodina je ,,základ státu,, ale ten na ní pěkně prdí. :-(

• 19. 5. 2015 14:11

Hlavně to nepřekombinujte!

Trvalé bydliště není důležité, podstatná je společná domácnost. Uvědomte si, že když pro jeden úřad kvůli přídavkům bude tvrdit, že s otcem dítěte nežije, tak pro jiný (např. kvůli daňovému zvýhodnění na dítě) nemůže tvrdit, že s ním žije.

• 19. 5. 2015 14:22

Právě - je tam dost třecích ploch. Nejlepší bude si k tomu večer sednout a číst a číst a číst... To by se z toho jeden picnul, člověk poctivě pracuje, přiznává příjmy, odvádí daně a pojištění a když chce něco zpět, tak to je na dlouhý lokte... je to ke vzteku.. jak to jen ta menšina a nikdy nepracující dokážou, že si vydupou vždycky všechno, to je záhada...

• 19. 5. 2015 23:19

Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

Spíš si spočítat, co se vyplatí víc, když už to risknou takto šířit a tvrdit, že spolu společnou domácnost nevedou a tudíž se nebude počítat s jeho přijmem. Jak píše Líba, pokud ona kvůli dávkám řekne, že s ním domácnost nevede, tak on nesmí v práci uplatnit slevu na dítě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).