Hlavní navigace

Z-nec "omarodil" ve výpovědní době...

  • (neregistrovaný) 193.86.1.---

    21. 5. 2015 9:00

    Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď z nadbytečnosti. Týden před ukončením výpovědní doby omarodil a "nemoc" stále trvá - už skoro rok. Prosím, jaký by měl být další postup zaměstnance? Po roce by měl jít Z-nec k lékaři, mám pocit, že nelze být DPN déle než rok, či se pletu? K lékaři ho posílá Z-tel? Jak dlouho ho ještě budeme muset vést v evidenci jako zaměstnance? děkuji za radu!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 5. 2015 9:07

      iva. (neregistrovaný) 89.24.108.---

      Re: Z-nec "omarodil" ve výpovědní době..
      >Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď z nadbytečnosti.
      >Týden před ukončením výpovědní doby omarodil a "nemoc"
      >stále trvá - už skoro rok. Prosím, jaký by měl být
      >další postup zaměstnance?
      Teď žádný.
      Chybí podstatná informace - postupoval zaměstnanec podle § 53 odst. 2 ZP a prohlásil, že na prodloužení výpovědní doby netrvá?

      >Po roce by měl jít Z-nec k
      >lékaři, mám pocit, že nelze být DPN déle než rok, či se
      >pletu?
      Pletete. Podpůrčí dobu může posudkový lékař OSSZ prodloužit. U lékaře už jistě dávno byl - po 270 dnech určitě.

      >K lékaři ho posílá Z-tel?
      Ne, ošetřující lékař.

      >Jak dlouho ho ještě
      >budeme muset vést v evidenci jako zaměstnance?
      Do doby, než skončí jeho pracovní poměr. Viz otázka na postup zaměstnance podle § 53 odst. 2 ZP.

    • 21. 5. 2015 9:17

      filipika (neregistrovaný) 193.86.1.---

      Re: Z-nec "omarodil" ve výpovědní době..
      Z-nec Z-teli nesdělil zprávu, že na prodloužení výpovědní doby netrvá, tudíž je stále veden v evidenci. Takže Z-tel nemůže nic, jen trpně čekat, kdy z-ci skončí DPN (která se tedy může táhnout roky?) a pak teprve ukončit PP (samozřejmě ještě zbývá ten týden výpopvědní doby). Pak dostane zápočťák a odstupné...
      Děkuji za Váš čas

    • 21. 5. 2015 9:32

      m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

      Prosím obdobný dotaz
      Dobrý den,

      31. 5. 2015 mě skončí pracovní poměr - výpověď byla podána z důvodu nadbytečnosti. 6. 7. 2015 mi vznikne nárok na starobní důchod.
      Mám plánovanou operaci, termín si mohu vybrat, ale nejpozději do 10. června.
      Je pro mne výhodnější jít na ni ještě teď v květnu nebo až třeba 3. 6.? Pokud bych šla v květnu, pracovní poměr by mi neskončil a nemusela bych si tedy platit zdravotní pojištění za červen jako osoba bez zdanitelných příjmů?

      Děkuji předem za odpovědi.

    • 21. 5. 2015 10:05

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Prosím obdobný dotaz
      V případě, že PN vznikne ještě za dobu trvání pracovního poměru, můžete zaměstnavateli sdělit, že na prodloužení PP netrváte. V takovém případě PP skončí 31.5., ale dál budete mít nárok na nemocenské dávky až do ukončení PN (náhradu mzdy od zaměstnavatele byste dostala nejdéle do ukončení PP a teprve po 14-ti dnech PN byste dostávala nemocenské dávky od OSSZ). Také po ukončení PP je ještě nárok na nemocenské dávky, pokud PN vznikne do 7 kal. dnů po ukončení PP. V době pobírání nemocenských dávek po ukončení PP je za vás plátcem ZP stát.
      V případě PN ještě v době trvání PP když zaměstnavateli nesdělíte do 31.5., že na prodloužení netrváte, bude vám PP trvat až do ukončení PN.

    • 21. 5. 2015 10:09

      m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

      Re: Děkuji.
      Velmi Vám děkuji za podrobnou informaci. Rozumím tomu dobře, že pokud půjdu na operaci až začátkem června (po skončení PP)
      budu dostávat nemocenskou již od 1. dne nemoci?

      Přeju hezký den.




      >
      >V případě, že PN vznikne ještě za dobu trvání
      >pracovního poměru, můžete zaměstnavateli sdělit, že na
      >prodloužení PP netrváte. V takovém případě PP skončí 31.5.,
      >ale dál budete mít nárok na nemocenské dávky až do
      >ukončení PN (náhradu mzdy od zaměstnavatele byste dostala
      >nejdéle do ukončení PP a teprve po 14-ti dnech PN
      >byste dostávala nemocenské dávky od OSSZ). Také po
      >ukončení PP je ještě nárok na nemocenské dávky, pokud PN
      >vznikne do 7 kal. dnů po ukončení PP. V době pobírání
      >nemocenských dávek po ukončení PP je za vás plátcem ZP
      >stát.
      >V případě PN ještě v době trvání PP když
      >zaměstnavateli nesdělíte do 31.5., že na prodloužení netrváte, bude
      >vám PP trvat až do ukončení PN.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).