Hlavní navigace

Změna platového výměru

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83da:----:----:----:----:----

    27. 5. 2015 7:19

    Zaměstnanci končí zkušební lhůta, zam-el není s jeho prací spokojen, ale nechce PP ukončit a chce mu dát ještě šanci. Ovšem za nižší mzdu, než kterou stanovil ve mzdovém výměru při nástupu do zaměstnání. V pracovní smlouvě je pouze odkaz na mzdový výměr. Lze dle zákona tedy upravit hodnotu stanovené mzdy, pokud na to zam-ec přistoupí?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 5. 2015 8:00

      katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: změna mzdového výměru
      Záleží na tom, jak přesně vypadá ten "odkaz".

    • 27. 5. 2015 8:13

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: změna mzdového výměru
      A máte tedy plat nebo mzdu ? A taky není zkušební lhůta, ale zkušební doba. Máte v tom trochu hokej.

    • 27. 5. 2015 8:20

      katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: změna mzdového výměru
      Ono vůbec to řešení mi přijde takové nešťastné, ale zakázáno to není.

    • 27. 5. 2015 8:52

      bal (neregistrovaný) 195.191.202.---

      Re: změna platového výměru
      Pokud máte mzdu a mzdový výměr, pak zaměstnanec nemusí přistoupit na změnu mzdového výměru, zaměstnavatel mu to jen oznámí, nejpozději v den, ve kterém změna nastává.
      přikládám výňatek ze ZP § 113 odst. 4
      (4) Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).