Hlavní navigace

Neexistující opravný daňový doklad

 • (neregistrovaný)

  2. 6. 2015 14:52

  Dobrý den,
  naše firma vede PÚ a jsme plátci DPH. V loňském roce jsme zakoupili prostřednictvím společnosti CS Praha notebook Acer. V tomto roce byl notebook reklamován v rámci akce Acer Promise, tudíž reklamace nebyla řešena přes původního dodavatele CS Praha, ale přes společnost Acer. Reklamace byla uznána a obdrželi jsme 50% z uhrazené částky, ovšem bez opravného daňového dokladu. Částku nám zaslali až z Británie. I přes vyčerpávající komunikaci se zákaznickou linkou Acer Promise nám nebyli schopni dodat opravný daňový doklad, jelikož jsme notebook nezakoupili jejich prostřednictvím. Zaslali nám pouze potrzení o provedení bankovního převodu ze zahraničí. Jak postupovat z hlediska DPH v případě neexistence opravného daňového dokladu?
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 6. 2015 15:21

   Daniela K. (neregistrovaný)

   Re: Neexistující opravný daňový doklad
   Oprava odpočtu DPH - snížení viz §74/1 ZDPH = k datu uznání reklamace jste měli povinnost provést opravu odpočtu DPH.
   Oprava odpočtu DPH nemusí být na základě obdrženého ODD, stačí i jiný doklad s reklamací související.

  • 2. 6. 2015 16:39

   Aneta N. (neregistrovaný)

   Re: Neexistující opravný daňový doklad
   Děkuji za radu. Pokud to tedy dobře chápu, postačí, když vystavým opravný daňový doklad na příslušnou částku s DPH v příslušné sazbě 21% i bez dokladu s vyčíslením DPH a bez vazby na přijatou fakturu za notebook.
   Pouze si nejsme jistá, koho uvést u dodavatele. Jelikož původní dodavatel reklamaci neřešil a společnost Acer Czech Republic s.r.o. v podstatě také ne, odmítá vystavit ODD, protože ona nám notebook neprodala. Z potvrzení o platbě je patrné, že vrácení peněz zprostředkovala britská firma, tudíž by to asi mělo spadat do reverse charge, a to už mi přijde příliš komplikované. Nebo není nutné dodavatele vůbec uvádět?

  • 2. 6. 2015 20:09

   Daniela K. (neregistrovaný)

   Re: Neexistující opravný daňový doklad
   Nebudete vystavovat "klasický" ODD dle ZDPH, ten by vám musel vystavit dodavatel, ale účetní mínusový doklad, ke kterému přiložte doklady týkající se reklamace notebooku, na jejichž základě jste povinni odvést DPH. (dodavatele bych na účetní doklad neuváděla)

  • 3. 6. 2015 9:18

   Aneta N. (neregistrovaný)

   Re: Neexistující opravný daňový doklad
   Děkuji za radu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).