Hlavní navigace

Nástup po rodičovské dovolené

• 90.180.126.---

4. 6. 2015 14:56

Dobrý den, prosím, kdo mi řekne, jak je to s nástupem do zaměstnání po rodičovské dovolené?? Jsem jako zaměstnavatel a potřebuji vědět, jak dlouho držet místo atd...mám se obrátit na sociálku nebo na pracovní úřad?? Díky

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 6. 2015 15:05

jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

Re: nástup po rodičovské dovolené
      Tam asi informace nezískáte. Nejlépe prostudovat ZP, tam dostanete odpověď na vaše otázky.

• 4. 6. 2015 15:19

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Rodičovská dovolená je maximálně do 3 let věku dítěte. Den po třetích narozeninách by se matka měla vrátit do zaměstnání. Musíte jí dát práci podle smlouvy, nemusí to být stejná jako dělala před nástupem na MD. Kdyby se chtěla vrátit hned po MD, měla by dostat stejnou "židli".

• 4. 6. 2015 15:24

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Zkráceně: Rodičovská dovolená je název volna u zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek je název státní dávky. Jedno s druhým vůbec nesouvisí. Takže může pobírat rodičák do 2 let, ale na rodičovské být do 3 let dítěte anebo naopak.
      Vás, jako zaměstnavatele, se týká jen rodičovská dovolená. Na ní může být matka i otec po dobu, o kterou si požádá, nejdéle však do 3. narozenin dítěte. Může si požádat třeba o půl roku a pak opět, prostě svoji rodičovskou dovolenou prodlužovat, ale maximálně do 3 let dítěte, den po 3. narozeninách se vrací do práce. Po celou dobu rodičovské je vaším zaměstnancem a po skončení rodičovské, když se vrátí do práce, má nárok na přidělování takové práce, kterou má sjednanou v pracovní smlouvě. Když si požádá třeba do dvou let dítěte a dále už ne, tak se pak vrátí do práce. Když si požádá rovnou do 3 let dítěte, bude mít rodičovskou do 3 let, ale nejste povinen jí umožnit návrat dřív, kdyby se chtěla vrátit dřív, než si požádala (ale můžete, když se na tom domluvíte).
      Dokud je vedena na rodičovské dovolené, nesmíte jí dát výpověď pro nadbytečnost. Dohoda je ale možná.

• 4. 6. 2015 15:31

info123

Paní na sociálce mi neoficiálně řekla, že 3 roky musím držet místo a když má rodičák na 4 roky, musí sama přijít a požádat o omluvené pracovní volno. Nevím, jak to je, když je po 3 letech opět těhotná. Opravdu to je v ZP. Ještě mám zkusit právní oddělení na pracovním úřadě.

• 4. 6. 2015 15:49

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Jak jsem psala - rodičovská dovolená může být maximálně do 3 let dítěte. Pokud poté nemůže nebo nechce pracovat, pak to musí řešit. Buď požádá zaměstnavatele o neplacené volno, ale na to zaměstnavatel nemusí přistoupit. Pak by jí nezbylo, než se dohodnout na ukončení poměru. Když na to zaměstnavatel přistoupí a dohodnou si spolu nějak dlouhé neplacené volno, tak je prostě stále jeho zaměstnankyní s platnou pracovní smlouvou.
      Rodičák, čili rodičovský příspěvek, nijak s délkou rodičovské dovolené nesouvisí. Ona může pobírat rodičovský příspěvek do 4 let, ale rodičovská dovolená trvá pouze do 3 let dítěte, takže po 3. narozeninách se buď musí vrátit do práce nebo se dohodnout na ukončení nebo jí třeba lékař vystaví neschopenku a bude marodit. To, že je těhotná, přece nebrání jejímu nástupu do práce. Pokud ale lékař usoudí, že jako těhotná je práce neschopná, napíše jí neschopenku a Vy ji povedete pak na nemocenské.
      Kdy jí má skončit ta rodičovská (tzn. kdy bude mít dítě 3 roky)?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).