Hlavní navigace

Převod dovolené k jinému zaměstnavateli

  • (neregistrovaný) 90.182.179.---

    4. 6. 2015 15:38

    Dobrý den, prosím o radu, dva zaměstnanci skončili PP 31.5. a zůstala jim ještě dovolená. Vím, že normálně se zůstatek dovolené proplácí, ale tady se věc má tak, že tito dva zaměstnanci nastoupili od 1.6. do jiné dá se říci "spřízněné" firmy s tím, že obě, jak starou, tak novou šéfuje stejný člověk. Lze tento zůstatek předat do nové firmy ? Tzn. zůstatek ve staré firmě je 12,5 do konce roku, v nové by nastoupil s 12,5 dny ? Šéf nechce platit jako náhradu za nevybranou dovolenou, když v podstatě jsou obě firmy se zaměstnanci jeho. Moc děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 6. 2015 15:40

      dann (neregistrovaný) 94.112.26.---

      Re: Převod dovolené k jinému zaměstnavat
      Proběhlo skončení PP a nový nástup s novou pracovní smlouvou ?

    • 4. 6. 2015 15:44

      dann (neregistrovaný) 94.112.26.---

      Re: Převod dovolené k jinému zaměstnavat
      Jestli ano, lze postupovat takto

      § 221
      (1) Změní-li zaměstnanec v průběhu téhož kalendářního roku zaměstnání, může mu nový zaměstnavatel poskytnout dovolenou (část dovolené), na kterou mu vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele, jestliže o to zaměstnanec požádá nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část), na niž zaměstnanci u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo.
      (2) Změnou zaměstnání podle odstavce 1 se rozumí skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a bezprostředně navazující vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele.

    • 4. 6. 2015 16:02

      Zdeňkay (neregistrovaný) 90.182.179.---

      Re: Převod dovolené k jinému zaměstnavat
      ===
      Děkuji, prosím, znamená to tedy, že když u starého zaměstnavatele zbylo 12,5 dne, nárok u nového by byl od 1.6. = 10 dní, takže rozdíl tj. 2,5 dne bude nový zaměstnavatel starému refundovat ? Moc děkuji za pomoc.

    • 4. 6. 2015 18:10

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Převod dovolené k jinému zaměstnavat
      Vy musíte spočítat, na kolik mu vznikl nárok za rok 2015 ve staré firmě do 31.5. Pokud je celoroční nárok 20 dní, tak do 31.5. mu vznikl nárok na 5/12 z 20, tj. na 8,5 dne (pokud tedy letos delší dobu třeba nemarodil a odpracoval aspoň 60 směn). K těmto 8,5 dnům přičtete to, co mu zbylo z roku 2014. Od toho odečtete to, co už si letos vybral. Zbytek se převede k novému zaměstnavateli a tento mu bude vyrefundován starým zaměstnavatelem (tzn. že starý vystaví fakturu novému - náhradu mzdy + odvody).
      U nového zaměstnavatele nastoupil 1.6. a pokud odpracuje aspoň 60 směn, nebude marodit ani 100 pracovních dnů a bude zde zaměstnaný až do 31.12., vznikne mu v nové firmě nárok na 7/12 z 20, tj. na 11,5 dnů. Takže zbytek ze staré firmy + 11,5 z nové firmy - to má k čerpání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).