Hlavní navigace

Kupni smlouva a DPH - zdanit. plneni kdy

  • (neregistrovaný) 109.107.215.---

    18. 6. 2015 22:58

    Dle § 21 odst. 2 Při dodání zboží se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné a) dnem dodání podle § 13 odst. 1 při prodeji podle kupní smlouvy.

    Co znamená pojem "kupní smlouva" mezi dvěma podnikatelskými subjekty? Je to i situace, kdy není písemně nic uzavřeno tj. žádný dokument nazvaný Kupní smlouva? Např. ústní objednávka na telefon, objednávka písemná a dodavetelem potvrzená i nepotvrzená apod., je to vše kupní smlouva od momentu, kdy si ti dva takříkajíc plácli?

    A dodání nastane vždy v momentě, kdy to prodávající někomu předá (ve svém závodě kupujícímu nebo dopravci nebo na dohodnutém místě kupujícímu či dopravci, dobírkou poštou v den odeslání...)? Podmínky Incoterms do toho plést nechci.

    Odborné knihy v komentáři opisují zákon, ale na toto odpověď nedávají.

    Vůči kupujícímu - občanovi, je DZP asi den dodání - kdy převezme třeba balík. Ale mně jde o ty vztahy mezi podnikateli při dodání zboží v tuzemsku.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 6. 2015 8:32

      jinka (neregistrovaný) 80.188.28.---

      Re: Kupni smlouva a DPH - zdanit. plneni
      No -bez dodacích podmínek (INCOTERMS) ten správný den nezjistíte.

    • 19. 6. 2015 9:09

      alli (neregistrovaný) 88.81.82.---

      Re: Kupni smlouva a DPH - zdanit. plneni
      ještě jsem v jednom článku narazila na §1099 NOZ, ale to by KS musela být písemná
      § 1099
      Vlastnické právo k věci určené jednotlivě se převádí už samotnou smlouvou k okamžiku její účinnosti, ledaže je jinak ujednáno nebo stanoveno zákonem.

    • 22. 6. 2015 21:25

      Janadalsi (neregistrovaný) 109.107.215.---

      Re: Kupni smlouva a DPH - zdanit. plneni
      Zákon o DPH na INCOTERMS neodkazuje a nejsou povinné, jen doporučené a závaznými se stávají, až když jsou použity. Ve světě jsou i jiné dodací podmínky. Navíc v praxi dodací podmínky na faktuře uvidíte jen u málo firem (vesměs jen u velkých společností), vždyť která běžná fakturantka či účetní je zná, když je neznají, natož dobře, ani obchodníci.

    • 23. 6. 2015 8:25

      jinka (neregistrovaný) 80.188.28.---

      Re: Kupni smlouva a DPH - zdanit. plneni
      To jsou krásné argumenty..
      Pokud neznáte a nechcete řešit INCOTERMS, pak si musíte smluvit nějaký znak, dle kterého bude někdo jiný tušit, kdy došlo k "převodu práva nákladat se zbožím ".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).