Hlavní navigace

Kouření v pracovní době - přestávky

 • (neregistrovaný) 81.19.10.---

  21. 7. 2015 11:44

  Dobrý den, prosila bych o radu:
  ve firmě máme stanovenu přestávku na oběd 11-11.30 hod., odchod a příchod z přestávky si zaměstnanci "cvikají". Kromě toho je ve firmě několik kuřáků, který si během pracovní doby chodí před budovu zapálit. Když se jednalo o cigaretu jen někdy a na pár minut, vedení nad tím mávlo rukou, protože se vesměs jedná o kvalifikované odborníky, které se v současnosti obtížně hledají. Jenže z pár minut a jedné přestávky se stalo přestávek během dne třeba pět a po deseti minutách, což už představuje problém. Když pominu vytýkací dopisy apod., jak při přiznání nějaké malé přestávky na cigaretu firmy postupují - např. tyto přestávky se cvikají na minuty, ty se pak na konci směny zaokrouhlí na půl hodiny a nepočítají se do pracovní doby? Protože se klasická přestávka i pracovní doba je u nás nastavena tak, že se zaokrouhluje po půl hodinách, kdybych nechala i ty přestávky na cigarety zaokrouhlovat na půl hodiny, tím zaokrouhlením by se "prokouřilo i několik hodin.
  Děkuji
  Jindra

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 7. 2015 11:58

   VH

   Re: kouření v pracovní době - přestávky
   Zaokrouhlovat se nemohou přestávky ani pracovní doba, takový postup odporuje právní úpravě. Pokud připustíte, aby některé skupině zaměstnanců byla započítána odpracovaná směna, ačkoliv je výkon práce na určitou dobu několikrát přerušen, dopouštíte se nerovného zacházení. Navíc je uzákoněna pokuta za to, že zaměstnanci je vyplacena mzda, která není kryta prací.

  • 21. 7. 2015 12:46

   katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

   Re: kouření v pracovní době - přestávky
   Takže správně je rauchpauzy cvakat, nezaokrouhlovat, sčítat a neproplácet? Nebo raději vůbec nepovolovat? To jen tak teoreticky...

  • 21. 7. 2015 13:21

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: kouření v pracovní době - přestávky
   Tak u nás to vypadá asi takto. Dokud bylo kouření v atriu budovy a necvakalo se, bylo tam pořád plno. Pak se místo pro kouření přesunulo cca 80 m ke vstupní bráně závodu a bylo rozhodnuto, že se bude cvakat - jaké bylo překvapení, když NIKDO najednou nepotřeboval kouřit. Takže ke sčítání a neproplácení ani nedošlo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).