Hlavní navigace

Pracovní úraz

  • (neregistrovaný) 95.82.130.---

    24. 7. 2015 9:09

    Dobrý den prosím o radu. Zaměstnanec ukončil dlouhodobý prac.úraz, který je již odškodněn. Po měsíci opět nastoupil na nemocenskou a nyní po nás chce znovu odškodnění, že tato opětovná nemoc je z důvodu předchozího pracovního úrazu. Má někdo s tímto zkušenost. Jak poznám, že je to pravda a má vůbec na náhradu nárok? Moc děkuji za odpověď případně odkaz na zákon. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 7. 2015 15:19

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Pracovní úraz
      musí se jednat o PN jako následek PÚ a nárok na náhradu je, musí to mít vyznačené na neschopence

      zákoník práce § 370
      odst.2) Náhrada za ztrátu na výdělku podle odstavce 1 přísluší zaměstnanci i při jeho další pracovní neschopnosti z důvodu téhož pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).