Hlavní navigace

Dopočet zdravotního pojištění

• (neregistrovaný) 213.220.210.---

8. 8. 2015 10:43

Dobrý den, prosím o radu mzdovu účetní. Po VŠ jsem potřebovala praxi a přistoupila jsem na podmínky a nastoupila na 0,5 úvazek do firmy za minimální mzdu. tzn. v té době za 8.tisíc hrubého a tato částka zůstala dosud. Od té doby se vládnm nařízením výše minimální mzdy průběžně zvyšovala, nicméně mě se toto, vzhledem k 0,5 úvazku faktcky netýkalo. Nyní, po 4-leté absolvované praxi, jsem dala dvouměsíční výpověď a dávám si svoje věci do pořádku i výplatní lístky a všimla jsem si, že od roku 2013, kdy úředně zvyšovala M.Mzda mám zdravotní pojištění odváděno pouze z částky 8.tisíc. Celkem mě polilo horko, protože nemám od roku 2013 minimální měsíční odvody tzn. 13,5% z úřetní minimální mzdy, ale z mojí mzdy 8.tisíc. Volala jsem mzdové účetní a ona mi řekla, že jsem si to měla doplácet sama na ZP nebo jí napsat žádost, aby mi dopláceli oni a že firma není povinna mi tuto moji povinnost připomínat. Ale já nejsem mzdová účetní, můj obor je úplně jinde. Pracuji na standardní pracovní smlouvu (ne DPP ani DPČ), jsem denně v kanceláři, navzdory smlouvě, více než 8.hodin. Toto je moje jediné pracovní místo. Nejsem OSVČ ani státní pojištěnec a v době nástupu jsem byla již po promoci. čili ne student To znamená, že jsem potrestaná za to, že jsem chtěla praxi, řádně pracovala a tím pádem se ze mě stal dlužník na zdravotním pojištění? Je vůbec toto možné nebo nemá naše účetn pravdu a pochybila? Chci toto vyřešit s vedením, než odejdu nastoupím jinam, abych měla svoje věci v prořádku. Pomůže mi, prosím, někdo, kdo se v mzdovém účetnictví vyzná? Předem velice děkuji za odpověď. Marie.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 8. 2015 15:36

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Re: Dopočet zdravotního pojištění
      Toto
      >je moje jediné pracovní místo. Nejsem OSVČ ani státní
      >pojištěnec a v době nástupu jsem byla již po promoci.
      >čili ne student To znamená, že jsem potrestaná za to,
      >že jsem chtěla praxi, řádně pracovala a tím pádem se
      >ze mě stal dlužník na zdravotním pojištění? Je vůbec
      >toto možné nebo nemá naše účetn pravdu a pochybila?
      >Chci toto vyřešit s vedením, než odejdu nastoupím jinam,
      >abych měla svoje věci v prořádku. Pomůže mi, prosím,
      >někdo, kdo se v mzdovém účetnictví vyzná? Předem velice
      >děkuji za odpověď. Marie.

A toto byl za celé období váš jediný zaměstnavatel?
      Jestli ano tak pokud nepatříte a nepatřila jste mezi pojištěnce, za které je plátcem ZP stát, tak zaměstnavatel měl povinnost srážet a odvádět za vás zdravotní pojištění minimálně z minimální mzdy.

Zákon č. 592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
      Vyměřovací základ § 3
      odst.10) Pokud je vyměřovací základ zaměstnance nižší než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů. Má-li zaměstnanec více zaměstnavatelů, je povinen doplatit pojistné podle předchozí věty prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolí, a to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci. Pokud je vyměřovací základ nižší z důvodů překážek na straně organizace,je tento rozdíl povinen doplatit zaměstnavatel.

Je to chyba účetní, když nemáte jiný příjem, je zaměstnavatel povinen vám to srážet a odvádět. Nemůžete si to platit sama. Také nemáte žádnou povinnost upozorňovat na to účetní nebo o to žádat, ona je povinná to udělat. Když jí přijde kontrola z pojišťovny a vy tam už nebudete pracovat, bude muset zaměstnavatel vše doplatit, samozřejmě i s vyměřením penále a jsme zvědavá, jak by to po vás mohla případně vymáhat.
      V každém případě to po vás nebude vymáhat pojišťovna.
      Za správný výpočet a odvod odpovídá zaměstnavatel.

• 8. 8. 2015 16:23

Marie.2015 (neregistrovaný) 213.220.210.---

Ano toto byl můj jediný zaměstnavatel. Zaměstnavatel to věděl a ví. Paní mzdová účetní mi nyní řekla, že při nástupu do zaměstnání na zkrácený úvazek musí zaměstnanec písemně požádat o dopočet a odvod. Bylo mi z toho fyzicky špatně. Pročetla jsem zákoník práce a nic takového jsem tam nenašla. Moc Vám děkuji. Přece jen jde o dopočty od roku 2013 a s penále jsem si nedovedla představit ten problém.

• 8. 8. 2015 16:34

v.e.n.d.y.

Paní účetní má dost velký problém, ale Vy jste z obliga, žádná žádost se nesepisuje, doplácet do minima je povinností zaměstnavatele ze zákona.

• 8. 8. 2015 16:59

Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

Posílám odkaz na jeden volně přístupný výsledek kontroly ZP, kde je uvedeno, že bylo chybně odváděno zdravotní pojištění přímo zaměstnancem, namísto zaměstnavatelem. Druhá strana zápisu "Správnost stanovení vyměřovacích základů,.."
      http://www.chodovlice.cz/file.php?nid=1870&oid=3553647

• 8. 8. 2015 21:43

Marie.2015 (neregistrovaný) 213.220.210.---

Ano, děkuji, máte pravdu. Je v něm napsáno, že si to ten chudák zaměstnanec odváděl sám a nechal převést ze svého účtu na účet společnosti :-(, čili obec z toho vyšla dobře. Moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).