Hlavní navigace

Dopočet zdravotního pojištění

 • (neregistrovaný) 213.220.210.---

  8. 8. 2015 10:43

  Dobrý den, prosím o radu mzdovu účetní. Po VŠ jsem potřebovala praxi a přistoupila jsem na podmínky a nastoupila na 0,5 úvazek do firmy za minimální mzdu. tzn. v té době za 8.tisíc hrubého a tato částka zůstala dosud. Od té doby se vládnm nařízením výše minimální mzdy průběžně zvyšovala, nicméně mě se toto, vzhledem k 0,5 úvazku faktcky netýkalo. Nyní, po 4-leté absolvované praxi, jsem dala dvouměsíční výpověď a dávám si svoje věci do pořádku i výplatní lístky a všimla jsem si, že od roku 2013, kdy úředně zvyšovala M.Mzda mám zdravotní pojištění odváděno pouze z částky 8.tisíc. Celkem mě polilo horko, protože nemám od roku 2013 minimální měsíční odvody tzn. 13,5% z úřetní minimální mzdy, ale z mojí mzdy 8.tisíc. Volala jsem mzdové účetní a ona mi řekla, že jsem si to měla doplácet sama na ZP nebo jí napsat žádost, aby mi dopláceli oni a že firma není povinna mi tuto moji povinnost připomínat. Ale já nejsem mzdová účetní, můj obor je úplně jinde. Pracuji na standardní pracovní smlouvu (ne DPP ani DPČ), jsem denně v kanceláři, navzdory smlouvě, více než 8.hodin. Toto je moje jediné pracovní místo. Nejsem OSVČ ani státní pojištěnec a v době nástupu jsem byla již po promoci. čili ne student To znamená, že jsem potrestaná za to, že jsem chtěla praxi, řádně pracovala a tím pádem se ze mě stal dlužník na zdravotním pojištění? Je vůbec toto možné nebo nemá naše účetn pravdu a pochybila? Chci toto vyřešit s vedením, než odejdu nastoupím jinam, abych měla svoje věci v prořádku. Pomůže mi, prosím, někdo, kdo se v mzdovém účetnictví vyzná? Předem velice děkuji za odpověď. Marie.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 8. 2015 15:36

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: Dopočet zdravotního pojištění
   Toto
   >je moje jediné pracovní místo. Nejsem OSVČ ani státní
   >pojištěnec a v době nástupu jsem byla již po promoci.
   >čili ne student To znamená, že jsem potrestaná za to,
   >že jsem chtěla praxi, řádně pracovala a tím pádem se
   >ze mě stal dlužník na zdravotním pojištění? Je vůbec
   >toto možné nebo nemá naše účetn pravdu a pochybila?
   >Chci toto vyřešit s vedením, než odejdu nastoupím jinam,
   >abych měla svoje věci v prořádku. Pomůže mi, prosím,
   >někdo, kdo se v mzdovém účetnictví vyzná? Předem velice
   >děkuji za odpověď. Marie.

   A toto byl za celé období váš jediný zaměstnavatel?
   Jestli ano tak pokud nepatříte a nepatřila jste mezi pojištěnce, za které je plátcem ZP stát, tak zaměstnavatel měl povinnost srážet a odvádět za vás zdravotní pojištění minimálně z minimální mzdy.

   Zákon č. 592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
   Vyměřovací základ § 3
   odst.10) Pokud je vyměřovací základ zaměstnance nižší než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů. Má-li zaměstnanec více zaměstnavatelů, je povinen doplatit pojistné podle předchozí věty prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolí, a to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci. Pokud je vyměřovací základ nižší z důvodů překážek na straně organizace,je tento rozdíl povinen doplatit zaměstnavatel.

   Je to chyba účetní, když nemáte jiný příjem, je zaměstnavatel povinen vám to srážet a odvádět. Nemůžete si to platit sama. Také nemáte žádnou povinnost upozorňovat na to účetní nebo o to žádat, ona je povinná to udělat. Když jí přijde kontrola z pojišťovny a vy tam už nebudete pracovat, bude muset zaměstnavatel vše doplatit, samozřejmě i s vyměřením penále a jsme zvědavá, jak by to po vás mohla případně vymáhat.
   V každém případě to po vás nebude vymáhat pojišťovna.
   Za správný výpočet a odvod odpovídá zaměstnavatel.

  • 8. 8. 2015 16:23

   Marie.2015 (neregistrovaný) 213.220.210.---

   Re: Dopočet zdravotního pojištění
   Ano toto byl můj jediný zaměstnavatel. Zaměstnavatel to věděl a ví. Paní mzdová účetní mi nyní řekla, že při nástupu do zaměstnání na zkrácený úvazek musí zaměstnanec písemně požádat o dopočet a odvod. Bylo mi z toho fyzicky špatně. Pročetla jsem zákoník práce a nic takového jsem tam nenašla. Moc Vám děkuji. Přece jen jde o dopočty od roku 2013 a s penále jsem si nedovedla představit ten problém.

  • 8. 8. 2015 16:34

   v.e.n.d.y.

   Re: Dopočet zdravotního pojištění
   Paní účetní má dost velký problém, ale Vy jste z obliga, žádná žádost se nesepisuje, doplácet do minima je povinností zaměstnavatele ze zákona.

  • 8. 8. 2015 16:59

   Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

   Re: Dopočet zdravotního pojištění
   Posílám odkaz na jeden volně přístupný výsledek kontroly ZP, kde je uvedeno, že bylo chybně odváděno zdravotní pojištění přímo zaměstnancem, namísto zaměstnavatelem. Druhá strana zápisu "Správnost stanovení vyměřovacích základů,.."
   http://www.chodovlice.cz/file.php?nid=1870&oid=3553647

  • 8. 8. 2015 21:43

   Marie.2015 (neregistrovaný) 213.220.210.---

   Re: Dopočet zdravotního pojištění
   Ano, děkuji, máte pravdu. Je v něm napsáno, že si to ten chudák zaměstnanec odváděl sám a nechal převést ze svého účtu na účet společnosti :-(, čili obec z toho vyšla dobře. Moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).