Hlavní navigace

RD a přivýdělek

  • (neregistrovaný) 77.48.31.---

    10. 8. 2015 11:56

    Dobrý den,
    paní na RD si chce přivydělat ve svém původním zaměstnání. Pořád ještě platí, že to nesmí být ta činnost (funkce), kterou dělala před nástupem na MD/RD?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 8. 2015 12:02

      Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

      Re: RD a přivýdělek
      Záleží, co si představuje pod pojmem "přivydělat". Pokud některou z dohod mimo pracovní poměr tak ano, nesmí to být na výkon stejné činnosti, která by jí vyplývala z pracovněprávního vztahu. Pokud chce začít chodit dřív do práce na základě původní pracovní smlouvy, nic jí nebrání. Pokud potřebuje v rámci pracovního poměru upravit pracovní dobu, je to na dohodě jí a zaměstnavatele. Na pobírání rodičovského příspěvku to vliv nemá.

    • 10. 8. 2015 12:07

      Hol. (neregistrovaný) 77.48.31.---

      Re: RD a přivýdělek
      Ano, myslela jsem některou z dohod. Nevrací se zpět do PP. Paní jsem řekla přesně toto co jste napsala vy. Ona mi však dnes poslala sms, že se byla informovat na ÚP, kde jí bylo řečeno, že může i na dohodu dělat stejnou činnost jako před nástupem na MD/RD. Takže mám teď v hlavě pěkný chaos.

    • 10. 8. 2015 12:16

      katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: RD a přivýdělek
      Kdybych tu napsala, co si myslím o beruškách z úp a jejich odborných znalostech, tak mě admin na věky věků zablokuje.

    • 10. 8. 2015 12:19

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: RD a přivýdělek
      Držte se Zákoníku práce
      Ten asi na úřednice, které poskytly danou informaci, nečtou.

      Zákon 262/2006 Sb. § 34b
      (2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.

      http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262

    • 10. 8. 2015 12:57

      Hol. (neregistrovaný) 77.48.31.---

      Re: RD a přivýdělek
      Děkuji vám všem za odpověď, hlavně za odkaz na příslušný §, který jsem paní už poslala, neb by mě pomluvila jako troubu, která špatně radí. A já budu pro příště taky o trošku moudřejší. Přeji vám hezký den.

    • 10. 8. 2015 13:24

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: RD a přivýdělek
      Pro jistotu se zeptám ještě jednou. Ta paní je stále zaměstnancem a je stále na rodičovské dovolené, je to tak? Ve svém pracovním poměru stále bude čerpat rodičovskou dovolenou a chtěla by si u téhož zaměstnavatele přivydělat na DPP (nebo DPČ), je to tak?
      Pokud je to tak, tak na dohodu musí konat jiný druh práce.

    • 10. 8. 2015 18:32

      Hol. (neregistrovaný) 77.48.31.---

      Re: RD a přivýdělek
      Ano, je to jak píšete.
      Ještě mě napadlo - jedná se o církevní organizaci. Účetní této org. o ničem takovém nevěděla a proto poslala paní na ÚP pro informace.

    • 10. 8. 2015 21:39

      Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

      Re: RD a přivýdělek
      >>>>>>zaměstnání. Pořád ještě platí, že to nesmí být ta
      >>>>>>činnost
      >>>>>>(funkce), kterou dělala před nástupem na MD/RD?



      >>>>>nebrání. Pokud potřebuje v rámci pracovního poměru
      >>>>>upravit pracovní dobu, je to na dohodě jí a
      >>>>>zaměstnavatele. Na pobírání rodičovského příspěvku to
      >>>>>vliv nemá.
      >>>>
      >>>>Ano, myslela jsem některou z dohod. Nevrací se zpět
      >>>>do
      >>>>PP. Paní jsem řekla přesně toto co jste napsala vy.
      >>>>Ona mi však dnes poslala sms, že se byla informovat
      >>>>na
      >>>>ÚP, kde jí bylo řečeno, že může i na dohodu dělat
      >>>>stejnou činnost jako před nástupem na MD/RD. Takže
      >>>>mám
      >>>>teď
      >>>>v hlavě pěkný chaos.
      >>>
      >>>
      >>>Držte se Zákoníku práce
      >>>Ten asi na úřednice, které poskytly danou informaci,
      >>>nečtou.
      >>>
      >>>Zákon 262/2006 Sb. § 34b
      >>>(2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním
      >>>vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce,
      >>>které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele,
      >>>jímž
      >>>je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o
      >>>výkon práce v téže organizační složce státu.
      >>>
      >>>http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262
      >>>
      >>
      >>Pro jistotu se zeptám ještě jednou. Ta paní je stále
      >>zaměstnancem a je stále na rodičovské dovolené, je to
      >>tak? Ve svém pracovním poměru stále bude čerpat
      >>rodičovskou dovolenou a chtěla by si u téhož
      >>zaměstnavatele
      >>přivydělat na DPP (nebo DPČ), je to tak?
      >>Pokud je to tak, tak na dohodu musí konat jiný druh
      >>práce.
      >Ano, je to jak píšete.
      >Ještě mě napadlo - jedná se o církevní organizaci.
      >Účetní této org. o ničem takovém nevěděla a proto
      >poslala paní na ÚP pro informace.

      Co chcete naznačit? Jsou prostě dobré účetní a neznalé účetní.

    • 11. 8. 2015 8:24

      Hol. (neregistrovaný) 77.48.31.---

      Re: RD a přivýdělek
      Nic nenaznačuji. Jen mě napadlo, zda neexistuje nějaká vyjímka. Neexistuje. Zákony platí pro všechny. Příště bude jednodušší nikomu nic neradit a po ničem nepátrat.

    • 11. 8. 2015 8:33

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: RD a přivýdělek
      nebrání. Pokud potřebuje v rámci pracovního poměru
      >>>>>>>upravit pracovní dobu, je to na dohodě jí a
      >>>>>>>zaměstnavatele. Na pobírání rodičovského příspěvku to
      >>>>>>>vliv nemá.
      >>>>>>
      >>>>>>Ano, myslela jsem některou z dohod. Nevrací se zpět
      >>>>>>do
      >>>>>>PP. Paní jsem řekla přesně toto co jste napsala vy.
      >>>>>>Ona mi však dnes poslala sms, že se byla informovat
      >>>>>>na
      >>>>>>ÚP, kde jí bylo řečeno, že může i na dohodu dělat
      >>>>>>stejnou činnost jako před nástupem na MD/RD. Takže
      >>>>>>mám
      >>>>>>teď
      >>>>>>v hlavě pěkný chaos.
      >>>>>
      >>>>>
      >>>>>Držte se Zákoníku práce
      >>>>>Ten asi na úřednice, které poskytly danou informaci,
      >>>>>nečtou.
      >>>>>
      >>>>>Zákon 262/2006 Sb. § 34b
      >>>>>(2) Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním
      >>>>>vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce,
      >>>>>které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele,
      >>>>>jímž
      >>>>>je stát, platí věta první jen tehdy, jedná-li se o
      >>>>>výkon práce v téže organizační složce státu.
      >>>>>
      >>>>>http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262
      >>>>>
      >>>>
      >>>>Pro jistotu se zeptám ještě jednou. Ta paní je stále
      >>>>zaměstnancem a je stále na rodičovské dovolené, je to
      >>>>tak? Ve svém pracovním poměru stále bude čerpat
      >>>>rodičovskou dovolenou a chtěla by si u téhož
      >>>>zaměstnavatele
      >>>>přivydělat na DPP (nebo DPČ), je to tak?
      >>>>Pokud je to tak, tak na dohodu musí konat jiný druh
      >>>>práce.
      >>>Ano, je to jak píšete.
      >>>Ještě mě napadlo - jedná se o církevní organizaci.
      >>>Účetní této org. o ničem takovém nevěděla a proto
      >>>poslala paní na ÚP pro informace.
      >>
      >>Co chcete naznačit? Jsou prostě dobré účetní a
      >>neznalé
      >>účetní.
      >
      >Nic nenaznačuji. Jen mě napadlo, zda neexistuje nějaká
      >vyjímka. Neexistuje. Zákony platí pro všechny. Příště
      >bude jednodušší nikomu nic neradit a po ničem
      >nepátrat.

      Jsem se vás nechtěla dotknout. Přišlo mi vtipné, že si o církevních účetních myslíte to samé, co my o beruškách z ÚP. :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).