Hlavní navigace

Ukončení pracovního poměru a nemoc

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83a8:----:----:----:----:----

    14. 8. 2015 9:00

    Dobrý den,
    mám dotaz - konkrétní případ. Zaměstnanec ukončil PP (výpověď ze str. zaměstnance §50) k 31.5.2015 (již včetně 2měs. výpovědní doby)...
    Dne 29.5.2015 však nastoupil na nemocenskou... Zaměstnavatel mu za období 29.5.-31.5.2015 nevyplatil nic. Otázka zní, jak se jeho "náhrada mzdy" za první 14 dnů, kdy v běžném případě náhradu vyplácí zaměstnavatel vypadá, když už zaměstnancem společnosti není? Systém nám jej do července již nenabídl díky tomu, že už nebyl zaměstnancem... Má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy vyplacenou zaměstnavatelem (za prvních 14 dnů nemoci), ačkoliv již zaměstnancem firmy nebyl?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2015 9:03

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      jedná se o náhradu mzdy v době PN, pokud není zaměstnanec, tak mu přece žádná mzda neuchází, tudíž mu nic neplatíte a on je prvních 14 dní doma zadarmo.

    • 14. 8. 2015 9:07

      Klaudie (neregistrovaný) 2a00:1028:83a8:----:----:----:----:----

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      Toto je mi má verze, přesně takhle jsem to zaměstnanci telefonicky vysvětlovala, on operuje s tím, že volal na ČSSZ a tam mu bylo řečeno, že na náhradu mzdy za prvních 14 dnů nemoci má a že mu jí má vyplatit zaměstnavatel... Mě se to prostě nezdá, už logicky, když bych byla se stejné situaci já, tak si nikdy nedovolím v případě, že ukončím pracovní poměr ze zam-telem pak od něj náhradu za 14 dnů nemoci chtít, když jsem již zaměstnancem nebyla.. Prosím, poraďte, mám zavolat na ČSSZ a ještě si tuto skutečnost znovu ověřit?

    • 14. 8. 2015 9:11

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      Otázkou je, zda on jim při svému dotazu sdělil, že podal výpověď z pracovního poměru. Nebo zda to brali tak, že dostal výpověď.

    • 14. 8. 2015 9:17

      Klaudie (neregistrovaný) 2a00:1028:83a8:----:----:----:----:----

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      To mě už právě také napadlo, protože v tom případě ano, tam bychom se o tom mohli bavit, že byl v ochranné lhůtě, proto jsem si právě otevřela jeho výpověď a stojí v ní jasně:
      Tímto v souladu s ustanovením §50 odst. 3 ZP dávám výpověď z pracovního poměru. Pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby dnem 31.5.2015.

    • 14. 8. 2015 10:45

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      Pokud by mu dal výpověď zaměstnavatel, pak by se prodlužovalo, pokud by on sám neprohlásil, že na prodloužení netrvá. Pak by náhrada náležela. Ale pokud dal výpověď on sám, tak pracovní poměr skončil posledním dnem výpovědní doby. Ještě se ale pro jistotu podívejte, kdy tuto jeho výpověď zaměstnavatel převzal. Pokud ji převzal v březnu, pak jeho prac.poměr opravdu skončil 31.5. Marodit začal 29.5., ten den je stejně bez náhrady a od 1.6. už nebyl zaměstnancem, takže náhrada od zaměstnavatele nenáležela. Až pak od 15. dne náležela nemocenská od sociálky.
      Jestli ale tu výpověď zaměstnavatel fakticky převzal až v dubnu, pak jeho poměr skončil až 30.6., přestože do ní zaměstnanec napsal, že skončí 31.5.

    • 14. 8. 2015 9:12

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: Ukončení pracovního poměru a nemoc
      "kam si chceš, si volej":-) nikam nevolejte, je to opravdu tak, zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy,není zaměstnanec, nemá mzdu, nemá nárok na náhradu mzdy, kdo ví, s kým na OSSZ mluvil a zda jim to řekl, tak jak to ve skutečnosti je. OSSZ neví leckdy ani to, co by vědět měli, natož to, co se jich netýká:-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).