Hlavní navigace

Sdružení právnických osob - spolek?

  • (neregistrovaný) 77.240.99.---

    18. 8. 2015 21:45

    Dobrý den,
    moc prosím o radu jestli má někdo zkušenosti.
    Pět právnických osob chce uzavřít sdružení
    právnických osob za účelem např. postavení protipovodňové hráze,
    tj. sdružit peníze a vykonat něco prospěšného pro všechny z místního okolí a naprosto bez zisku. Jak je to v novém občanském zákoníku - je to spolek bez právní subjektivity nebo jak se vůbec nazývají?Musí mít nějakou zakladatelskou listinu a někde se zapsat v rejstříku a jak je to s registrací DPH, když není záměr podnikat - lze vůbec odečíst DPH z přijatých stavebních faktur či dozora stavby? Všichni členové jsou plátci DPH a účetnictví podvojné vede pověřený dříve - vedoucí účastník sdružení.

    děkuji moc

    Petra M.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 8. 2015 1:26

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 78.102.121.---

      Re: sdružení právnických osob - spolek?
      Petro,

      podle NOZ se může jednat mimo jiné o

      a) spolek dle § 214-302 s právní osobností (dříve subjektivitou)

      b) společnost dle § 2716-2746 bez právní subjektivity

      Pokud by se mělo jednat o nějakou dlouhodobější činnost, tak bych upřednostnil spolek (např. spolek pro zvelebení lokality bflm). Pokud by se mělo jednat o jednorázovou akci, tak bych se i smířil se společností. Ale něco bez právní osobnosti nebudí důvěru. Právně to jde určitě ošetřit.

      S nárokem na DPH bude problém. Asi nesplní § 72 ZDPH.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).