Hlavní navigace

Nesouhlas s fakturou za grafický návrh

  • (neregistrovaný)

    23. 6. 2010 16:43

    Dobrý den, přes poptávku jsem si zadal inzerát na rekonstrukci bytového jádra. Ozvalo se mi několik firem, s několika z nich jsem se domluvil na předběžném zaměření a bezplatném zpracování cenové nabídky na rekonstrukci. Na základě obdržených cenových nabídek jsem si vybral firmu, která mi nejlépe vyhovuje a se kterou sepíši závaznou smlouvu. Ostatní firmy jsem vyrozuměl, že děkuji za zaslané nabídky, ale zvolil jsem jinou firmu. A nyní ke konkrétnímu  problému. Jedna z odmítnutých firem mi nyní sdělila, že po mě požaduje uhradit fakturu za grafický návrh v ceně 1500,-Kč. Nic takového jsme neměli domluveno, firma měla pouze zpracovat cenovou nabídku, která byla zdarma. Ohradil jsem se s odvoláním na tuto skutečnost. Následně mi bylo sděleno firmou, že se zaměřením je běžná praxe, že se vypracuje souběžně grafický návrh v případě že by tomu tak být nemělo, neměl jsem si domlouvat, aby přijeli na zaměření a nakonec, že jsem se prý ani neptal a vždy se za služby platí, že prý doby, kdy vše bylo zdarma jsou pryč a v případě mého nesouhlasu mi připočítají ještě cenu za dopravné dle platných tarifů. Myslím si, že mám pravdu v tom, že zaměření a zpracování cenové nabídky bylo inzerováno zdarma a pokud měl být zpracováván grafický návrh, který by měl být zpoplatněn muselo by nejdříve dojít k naší vzájemné dohodě. Můžete mi poradit, jak v dané situaci nejlépe postupovat? Uhradit fakturu a nebo jít do případného konfliktu? Děkuji předem za radu. Hezký den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 6. 2010 13:12

      mhovorka (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      tato problematika se dle mého týká zákona o ochraně spotřebitele. Protože Vám nemůžeme garantovat přesnou právní odpověď, přeposlali jsme Váš dotaz Sdružení ochrany spotřebitelů, které intenzivně pracuje na zodpovězení. Jakmile budeme mít odpověď k dispozici, ihned ji zde budeme publikovat.

      Hezký den,

    • 1. 7. 2010 13:58

      mhovorka (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      zasílám odpověď Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), kterou zpracoval právník SOS Miloš Borovička:

      Pokud byl potencionální zhotovitel vyzván pouze k podání nabídky, jde o předkontraktační fázi jednání, která není do akceptace nabídky závazná a náklady tím vzniklé nemusí být kompenzovány, pokud toto není předem domluveno.

      Doporučuji proto nic neplatit a v případě, že se firma rozhodne vyvolat spor a domněle dlužnou částku vymáhat, měl byste namítat u soudu fakt, že protistrana byla pouze vyzvána k podání nabídky.

      Smlouva o dílo, jejímž předmětem by bylo zhotovení návrhu, nemohla být uzavřena, protože z uvedených skutečností vyplývá, že schází shoda na základních atributech smlouvy. Pokud nezanedbáte svá procesní práva v případném sporu, neměl byste prohrát.


      Miloš Borovička
      právník Sdružení obrany spotřebitelů

      Celá článek k této problematice naleznete na stránkách SOS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).