Hlavní navigace

Pracovní úraz a skončení PP

  • (neregistrovaný) 80.250.9.---

    31. 8. 2015 11:06

    Dobrý den,
    zaměstnanec měl pracovní úraz a 1.9.2015 mu končí smlouva na dobu určitou a on je pořád na neschopence. Chtěla bych se zeptat jestli může normálně pracovní poměr skončit nebo když je to pracovní úraz musí dostat novou smlouvu? A jak to bude s Kooperativou? Počítá se náhrada za ztrátu na výdělku jen do 1.9.2015 nebo i pak když bude na sociálce?
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2015 11:26

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: pracovní úraz a skončení PP
      PP bude ukončen posledním dnem doby určité, bez ohledu na nemocenskou. A pro náhradu se držte ZP § 386 odst. 1
      § 386
      (1) Zaměstnanci, který utrpí pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou nebo při výkonu práce na základě dohody o pracovní činnosti uzavřené na dobu určitou, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku jen do doby, kdy měl tento pracovněprávní vztah skončit. Po této době přísluší náhrada za ztrátu na výdělku, jestliže je možné podle okolností předpokládat, že postižený by byl i nadále zaměstnán. Ostatní práva vyplývající z odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání tím nejsou dotčena.

    • 31. 8. 2015 11:41

      tn (neregistrovaný) 80.250.9.---

      Re: pracovní úraz a skončení PP
      Ještě přece jen jeden dotaz. Jsme s ním předběžně domluveni, že až ukončí neschopenku a jestli bude moci vykonávat u nás práci, že se potom domluvíme na další smlouvě. Jak mám v tomto případě postupovat. Mám to vypočítat jen do toho 1.9.2015 a neřešit to? Děkuji

    • 31. 8. 2015 11:46

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: pracovní úraz a skončení PP
      Myslím, že v tomto případě má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy i po 1.9." jestliže je možné podle okolností předpokládat, že postižený by byl i nadále zaměstnán"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).