Hlavní navigace

Dovolená po mateřské

  • (neregistrovaný) 193.179.111.---

    15. 9. 2015 18:02

    Dobrý den, prosím o radu, V r.2015 jsem pracovala u zaměstnavatele do
    27.3.2015, od 28.3. jsem nastoupila na MD. V průběhu 1-3/2015 jsem dočerpala starou dovolenou. Mám prosím nárok na celou dovolenou za r.2015, když o ní požádám zaměstnavatele po ukončení MD?
    Zaměstnavatel mi tvrdí že mi bude dovolenou krátit, podle §212/2 ZP.
    Děkuji včem za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2015 20:04

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: dovolená po mateřské
      Pokud jste stále zaměstnaná, tak nemůže krátit.
      Doba čerpání dovolené a mateřské dovolené se bere jako doba odpracovaná.
      zákoník práce § 216
      odst.2) Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
      § 217
      (5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.
      § 223
      (1) Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
      § 348
      (1) Za výkon práce se považuje doba
      b) dovolené

    • 16. 9. 2015 11:03

      milduška (neregistrovaný) 193.179.111.---

      Re: Moc děkuji a přeji hezký den
      >>Dobrý den, prosím o radu, V r.2015 jsem pracovala u
      >>zaměstnavatele do
      >>27.3.2015, od 28.3. jsem nastoupila na MD. V průběhu
      >>1-3/2015 jsem dočerpala starou dovolenou. Mám prosím
      >>nárok na celou dovolenou za r.2015, když o ní požádám
      >>zaměstnavatele po ukončení MD?
      >>Zaměstnavatel mi tvrdí že mi bude dovolenou krátit,
      >>podle §212/2 ZP.
      >>Děkuji včem za radu
      >
      >Pokud jste stále zaměstnaná, tak nemůže krátit.
      >Doba čerpání dovolené a mateřské dovolené se bere jako
      >doba odpracovaná.
      >zákoník práce § 216
      >odst.2) Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely
      >dovolené posuzuje jako výkon práce.
      >§ 217
      >(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o
      >poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na
      >skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o
      >poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně
      >na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je
      >zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je
      >zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.
      >§ 223
      >(1) Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před
      >nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu
      >následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
      >§ 348
      >(1) Za výkon práce se považuje doba
      >b) dovolené

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).