Re: Pracovní poměr na dobu určitou
Takže - zákoník práce je koncipován tak, že co není zakázáno, je dovoleno. U nového pracovního poměru není zakázáno sjednat zkušební dobu.
Případ, kdy se uzavírá nový pracovní poměr na jinou práci, než byl předchozí - je zkušební doba naprosto oprávněná.
Případ, kdy se uzavírá nový pracovní poměr na tutéž práci - zkušební doba není zakázána, ale pokud předchozí pracovní poměr trval po přiměřenou dobu (tedy alespoň 3 měsíce) má se za to, že zaměstnavatel již zjistil, zda pracovník práci zvládá a sjednání opětovné zkušební doby sice v novém pracovním poměru, ale na tutéž práci se bere jako nemorální a účelový, nikoliv nezákonný.
Re: Pracovní poměr na dobu určitou
Děkuji Vám také za vysvětlení. Obrátila jsem se na jinou pobočku inspektorátu práce a byla mi sdělena naprosto odlišná odpověď než prvně. Tedy: pokud uzavírám nový pracovní poměr na jinou pracovní pozici můžu uzavřít novou smlouvu se zkušební dobou, abychom ověřili, že zaměstnanec zvládá také tuto novou pracovní pozici. Neskutečné, že jeden úřad poskytuje odlišné informace... Mockrát Vám děkuji za rady!
Re: Pracovní poměr na dobu určitou
Ano, přesně tohle jsem vám psala ve svém příspěvku, ovšem ani uzavření zkušební doby pokud se jedná o stejnou práci, ZP nezakazuje, ale obecně se považuje za nemorální. S ÚP moje osobní zkušenost - jejich znalosti se blíží znalostem typu tazatelů "výpověď dohodou".
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
16. 9. 2015 11:00
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu. Zaměstnanec má pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.9.2015. Je možné po skončení tohoto PP uzavřít novou smlouvu (od 1.10.) na dobu určitou - na odlišnou pracovní pozici, aby mohla být znovu stanovena zkušební doba?
Děkuji za radu.