Hlavní navigace

Zdanění příjmů

  • (neregistrovaný) 62.168.15.---

    7. 10. 2015 8:32

    Dobrý den, umíte mi prosím někdo poradit? Zaměstnanec je členem společenství vlastníků poměrnou částí dle velikosti svého podílu. Tohle společenství tedy všech 80 členů vlastní byt "domovnice". Tento byt je nyní prodávám do osobního vlastnictví. Tedy každí z členů společenství prodává svůj kousek tohoto bytu. Je příjem z tohoto prodeje příjmem mého zaměstnance a musí jej zanést do svého daňového přiznání. Musí si podat daňové přiznání a dát tento příjem do ostatní příjmů a bude se mu tedy danit? Díky za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2015 8:50

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      Zuz,

      1) osobní vlastnictví neexistuje, existuje vlastnictví viz Ústava

      2) příjem z prodeje spoluvlastnického podílu ne jednotce je zdanitelný příjem

      3) pokud splní podmínky § 4/1/b ZDP tak se jedná o příjem osvobozený a ten se do DP neuvádí

      4) další možností je, že se byt bude prodávat za méně než 480 000 Kč. Potom se DP nepodává podle § 38g/2 ZDP

      Hezký den!

    • 7. 10. 2015 9:34

      zuz (neregistrovaný) 62.168.15.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      Dobrý den,

      děkuji za odpověď, omlouvám se za nepřesné vyjádření, ale jsem v tomto případě laik. Ústavu jsem nečetla.
      Mám ještě dotaz k bodu 4, které asi ne zcela chápu. Částka 480 tisíc je uvedena někde v zákoně?

    • 7. 10. 2015 9:43

      katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      480 není přesné, to vzal Pavel jako 80 lidí x 6000. Pokud jeho podíl nepřesáhne 6000, nemusí podat DP.

    • 7. 10. 2015 10:01

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      >>>>Dobrý den, umíte mi prosím někdo poradit? Zaměstnanec
      >>>>je členem společenství vlastníků poměrnou částí dle
      >>>>velikosti svého podílu. Tohle společenství tedy všech
      >>>>80
      >>>>členů vlastní byt "domovnice". Tento byt je nyní
      >>>>prodávám do osobního vlastnictví. Tedy každí z členů
      >>>>společenství prodává svůj kousek tohoto bytu. Je
      >>>>příjem z
      >>>>tohoto prodeje příjmem mého zaměstnance a musí jej
      >>>>zanést do svého daňového přiznání. Musí si podat
      >>>>daňové
      >>>>přiznání a dát tento příjem do ostatní příjmů a bude
      >>>>se
      >>>>mu tedy danit? Díky za odpověď.
      >>>
      >>>Zuz,
      >>>
      >>>1) osobní vlastnictví neexistuje, existuje
      >>>vlastnictví
      >>>viz Ústava
      >>>
      >>>2) příjem z prodeje spoluvlastnického podílu ne
      >>>jednotce je zdanitelný příjem
      >>>
      >>>3) pokud splní podmínky § 4/1/b ZDP tak se jedná o
      >>>příjem osvobozený a ten se do DP neuvádí
      >>>
      >>>4) další možností je, že se byt bude prodávat za méně
      >>>než 480 000 Kč. Potom se DP nepodává podle § 38g/2
      >>>ZDP
      >>>
      >>>Hezký den!
      >>
      >>Dobrý den,
      >>
      >>děkuji za odpověď, omlouvám se za nepřesné vyjádření,
      >>ale jsem v tomto případě laik. Ústavu jsem nečetla.
      >>Mám ještě dotaz k bodu 4, které asi ne zcela chápu.
      >>Částka 480 tisíc je uvedena někde v zákoně?

      >480 není přesné, to vzal Pavel jako 80 lidí x 6000.
      >Pokud jeho podíl nepřesáhne 6000, nemusí podat DP.

      Katko,

      máte částečně pravdu. Těch 480 000 Kč jsem dal jako orientační částku.

      Ale zároveň jsem dal přesný odkaz, kde je 6 000 Kč v ZDP. No a na to jsem dostal dotaz, kde je v zákoně 480 tis. § 38g/2 asi nebyl vůbec čten.

      Hezký den!

    • 7. 10. 2015 10:21

      katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      Pavle, kdykoliv dám "laikovi" odkaz na §, tak se z toho osype předem, a že on tomu PŘECE nerozumí (skoro jakoby říkal já jsem slušný člověk a § nečtu). Pak se ukáže, že ten § je jedna věta holá...

    • 7. 10. 2015 10:25

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      >>Katko,
      >>
      >>máte částečně pravdu. Těch 480 000 Kč jsem dal jako
      >>orientační částku.
      >>
      >>Ale zároveň jsem dal přesný odkaz, kde je 6 000 Kč v
      >>ZDP. No a na to jsem dostal dotaz, kde je v zákoně
      >>480
      >>tis. § 38g/2 asi nebyl vůbec čten.
      >>
      >>Hezký den!

      >Pavle, kdykoliv dám "laikovi" odkaz na §, tak se z
      >toho osype předem, a že on tomu PŘECE nerozumí (skoro
      >jakoby říkal já jsem slušný člověk a § nečtu). Pak se
      >ukáže, že ten § je jedna věta holá...

      Katko,

      život holt není peříčko.

      Hezký den!

    • 7. 10. 2015 9:46

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Zdanění příjmů z prodeje jednotky
      Zuz,

      Ústava je základní zákon, měla by se vyučovat ve škole. :-))

      V § 38g/2 ZDP je částka 6 000 Kč a násobeno 80 spoluvlastníky dostanete částku 480 000 Kč.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).