Hlavní navigace

Výpověď za alkohol

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:96c0:----:----:----:----:----

  3. 12. 2015 18:12

  Dobrý den,

  potřeboval bych poradit s tím, jak mohu postupovat v mém případě:
  Dal jsem mému podnapilému zaměstnanci dýchnout. Ten nadýchal a tak jsme z toho udělali zápis, který podepsal. Byl u toho také svědek a zaměstnanec byl také vyzván k odběru krve ve zdravotnickém středisku, to odmítl a je to také v protokolu. Chtěl jsem mu dát okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, ale bohužel moje mzdová účetní nebyla zrovna ten den v práci, tak jsem ho poslal domů s tím, že má přijít další den. Další den bohužel přišla pouze jeho neschopenka. Mohu mu i tak poslat okamžitou výpověď nebo je změstnanec z důvodu pracovní neschopnosti "pod ochranou"? Koukal jsem do zákoníku a je těžké se v tom vyznat, jediné, co jsem z toho tak pochopil je, že mu musím dát výpověď nejdéle do dvou měsíců, ale co když bude marodit déle?

  Děkuji za pomoc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 12. 2015 18:31

   Jakub64 (neregistrovaný) 2a00:1028:96c0:----:----:----:----:----

   Re: Výpověď za alkohol
   Tri roky a posledni rok jsou s nim same potize.

  • 3. 12. 2015 18:38

   Žišková (neregistrovaný) 93.185.4.---

   Re: Výpověď za alkohol
   No a má na neurčito nebo určito?? Už mu byla udělena víckrát výstraha? Myslím, že by mělo jít hned
   (§ 55
   Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
   (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

   a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
   b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
   (2) Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.)

   Píšou tam něco o dvou měsících, jak jste už říkal - Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl. Ale když mu to pošlete poštou, dáte tam do vlastních rukou, tak teoreticky při podpisu už vzniká 2 měsíční lhůta, nebo dohodou, že když odejde bez keců, tak mu to nedáte do průvodního listu dalšímu zaměstnavateli. ale snad někdo jiný vám pomůže více ;)

  • 3. 12. 2015 19:23

   mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

   Re: Výpověď za alkohol
   nebyla bych tak striktní, zkuste si projít historii, např:

   http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1108692

  • 3. 12. 2015 19:33

   VH

   Re: Výpověď za alkohol
   Můžete vysvětlit, co znamená "teoreticky při podpisu už vzniká 2měsíční lhůta"? A co to je "průvodní list dalšímu zaměstnavateli"?

  • 4. 12. 2015 7:09

   all (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: Výpověď za alkohol
   Jediná dobrá rada pro vás - nechejte to udělat někomu, kdo tomu rozumí, protože to není až tak jednoduché a můžete si udělat víc problémů, než se zdá. Svědčí o tom i pojem "okamžitá výpověď", což je logicky nesmysl- když je něco okamžitě, tak tam nemůže být zároveň výpověď, která tu okamžitost vylučuje tím, že ze zákona na sebe váže 2 měsíce výpovědní dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).