Hlavní navigace

Nepřetržitý provoz- přesčasy

 • (neregistrovaný) 193.84.207.---

  11. 12. 2015 8:32

  Dobrý den,¨
  potřebuji prosím radu. Pracujeme v nepřetržitém procesu. Přesčasy nám vždy proplácejí včetně příplatku kromě měsíce listopad. Přesčasy ani příplatek není proplacený a nechávají to na prosinec, kdy v některých dnech je provozovna uzavřena a ty tzv. naddělané hodiny si musíme v tyto dny vybrat. Je to prosím správně?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 12. 2015 8:48

   MaRt (neregistrovaný) 95.173.83.---

   Re: nepřetržitý provoz- přesčasy
   Dobrý den, v zákoníku práce jsem našla toto:
   Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
   Jestli tomu rozumím dobře, tak náhradní volno by mělo být po dohodě, která zřejmě ve Vašem případě není. Manžel pracuje ve velikém závodě s nepřetržitým provozem a zaměstnavatel jen zřídkakdy dává přesčas k proplacení. Protože tato dohoda se nikde nehlásí ani nezakládá a nikdo ji nemá jak zkontrolovat, musel by se "šprajcnout" zaměstnanec a to by asi dlouho nebyl zaměstnancem. Taková je praxe. Tím Vás nechci odradit od nárokování si proplacení přesčasu. Ještě je otázka jestli to byl nucený přesčas ze strany zaměstnavatele. M.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).