Hlavní navigace

Daňová evidence, plátce DPH, zálohová fa

• (neregistrovaný) 94.112.110.---

4. 1. 2016 19:40

Dobrý den, jsem v podnikání nováček, nemám ještě účetní a mám problém. Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci a budu zákazníkovi vystavovat zálohovou fakturu na 100.000 na stavební práce. Bude zálohová faktura bez DPH? Kdy k záloze vystavím daňový doklad s vyčíslením DPH, po provedení zakázky nebo musím ihned po uhrazení zálohy?

Děkuji,
    Pavel Jonáš

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2016 20:48

Daniela K. (neregistrovaný) 83.240.53.---

Re: Daňová evidence, plátce DPH, zálohov
      Zálohovou fakturu vystavíte na částku 100.000 Kč. Zálohová faktura není daňovým dokladem, tudíž žádné DPH zde nebude.
      To, že se nejedná o daňový doklad napište i na zál. fa.

Jak ohledně DPH po zaplacení zálohy - málo informací.
      např.
      1. Stavební práce na nemovitosti v ČR? a jaké stavební práce?
      2. Zákazník je neplátce DPH nebo plátce DPH?
      3. Pokud plátce DPH, je to pro jeho ek.činnost?
      4. Pokud stavební práce na RD, BD nebo bytu, splňuje RD, BD, byt podmínky tzv. sociálního bydlení?
      5. Jedná se o rok 2016?
      a další....
      Vše je potřebné vědět pro správné určení režimu DPH: s DPH u neplátce nebo v režimu přenesené daňové povinnosti u plátce DPH a stanovení výše sazby DPH.
      Najděte si někoho znalého této problematiky co nejdříve. Zejména v souvislosti s KH, kde pokuty za pochybení jsou vysoké.

• 5. 1. 2016 16:42

Jonas (neregistrovaný) 94.112.110.---

Dobrý den, určitě účetní hledám, sám si na to netroufnu a nerad bych něco pokazil. Jedná se o provedení stavebních prací dle projektové dokumentace na bytovém domě /není sociální bydlení/pro firmu, které se zabývá také stavební činností. Jsou plátci DPH. Záloha vystavená i uhrazená v prosinci 2016. Faktura bude cca v únoru.

• 5. 1. 2016 17:03

Jonas (neregistrovaný) 94.112.110.---

Ještě doplnění, stavební firma si mě najala jen na subdodávku, to co jim já nafakturuji budou fakturovat dál konečnému příjemci. Moc děkuji za radu a pochopení.

• 5. 1. 2016 18:26

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

...
      >>Dobrý den, určitě účetní hledám, sám si na to
      >>netroufnu a nerad bych něco pokazil. Jedná se o
      >>provedení
      >>stavebních prací dle projektové dokumentace na
      >>bytovém
      >>domě /není sociální bydlení/pro firmu, které se
      >>zabývá
      >>také stavební činností. Jsou plátci DPH. Záloha
      >>vystavená i uhrazená v prosinci 2016. Faktura bude cca
      >>v
      >>únoru.
      >Ještě doplnění, stavební firma si mě najala jen na
      >subdodávku, to co jim já nafakturuji budou fakturovat dál
      >konečnému příjemci. Moc děkuji za radu a pochopení.

Opravdu by bylo lepší najít si ihned účetní/ho znalé stavební problematiky, než takto, protože co je z vašeho dotazu pro mě zřejmé je jen, že vy jako dodavatel jste plátce DPH a provádíte subdodávku na BD odběrateli - plátci DPH a je to pro jeho ek. činnost, ale stále je hodně nejasností, aby se vám dalo na váš dotaz bez nich alespoň obecně odpovědět:
      1.. Vy budete jako subdodávku fakturovat stavební práce, které odpovídají číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 41-43 viz ČSÚ
      nebo
      2. jako subdodávku provádíte projektovou dokumentaci?
      nebo
      3. ještě něco jiného?
      4. Ta zálohová faktura byla vystavena a uhrazena v prosinci 2015 ? nebo v lednu 2016? (napsal jste "prosinec 2016" a v 1.dotazu, že teprve budete vystavovat ...) Ptám se kvůli času, který máte na zhotovení Přiznání k DPH - prosincové nebo IV.Q do 25.1.2016, abyste věděl jak rychle máte někoho znalého hledat u vás v místě.
      5. Zřejmě měsíční plátce DPH? FO nebo PO?

Pozn. I BD může být při splnění podmínek stavbou pro sociální bydlení: "stavba BD podle právních předpisů upravujících KN, v němž není obytný prostor s podlahovou plochou přesahující 120 m2."

Vidíte, tolik popsaných řádků s otázkami na vyjasnění - váš účetní by tohle všechno vyřešil za vás a vy byste ušetřil čas :) Jen byste mu dal podklady.... Hezký večer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).