Hlavní navigace

Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?

  • (neregistrovaný) 90.177.113.---

    16. 1. 2016 12:03

    Dobrý den, prosím o názor. OSVČ nemá vlastní bankovní účet a chce na FU (pro registraci k DPH), nahlásit účet své dcery. Může to tak být? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 1. 2016 12:42

      .. (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      Proč? Z jakého důvodu chce nahlásit bankovní účet dcery?
      Protože uvedená OSVČ bude na tomto účtu soustřeďovat prostředky z podnikatelské činnosti?
      Má od dcery svolení, že toto může učinit? Je si dcera vědoma, co to může do budoucna obnášet?

    • 16. 1. 2016 14:03

      sss (neregistrovaný) 90.177.113.---

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      Děkuji za odpověď, OSVČ svůj bankovní účet vůbec nemá a myslím si, že mentálně ani nemá na to, aby jej nějak obsluhovala. FU ale odpočet DPH na složenku asi nevrací a požaduje účet. Co jí prosím mám vysvětlit, že dcera postupuje za nebezpečí? Děkuji a omlouvám se za nevědomost.

    • 16. 1. 2016 14:10

      .

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      FÚ nemá co požadovat bankovní účet. Taková povinnost nikde není stanovena.
      Mému klientovi, který nenahlásil na FÚ bankovní účet, bez problému vracely přeplatky DPH složenkou.

      Jen technická otázka - proč se v současné době daná OSVČ registruje dobrovolně k DPH? Kdo může, tak naopak kvůli Kontrolnímu hlášení své registrace k DPH končí.

    • 16. 1. 2016 14:15

      sss (neregistrovaný) 90.177.113.---

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      Není to dobrovolně, v prosinci překročila obrat 1 mil Kč a registrovat se musí. Už to, že formulář registrace se musí poslat elektronicky, je pro OSVČ obrovský problém, nemá DS, EPO je velkou neznámou, mejl snad má, ale připojit nějaký soubor je problém. Ano, KH i samotné DP bude velký problém. Prosím, co hrozí dceři použitím jejího účtu? Moc Vám tečko děkuji za Váš čas.

    • 16. 1. 2016 14:31

      .

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      Už to, že formulář
      >registrace se musí poslat elektronicky, je pro OSVČ obrovský
      >problém, nemá DS, EPO je velkou neznámou, mejl snad má,
      >ale připojit nějaký soubor je problém. Ano, KH i
      >samotné DP bude velký problém. Prosím, co hrozí dceři
      >použitím jejího účtu? Moc Vám tečko děkuji za Váš čas.


      Podle § 153 odst. 3 DŘ "správce daně může daňový subjekt vhodným způsobem vyrozumět o výši jeho nedoplatků a upozornit jej na následky spojené s jejich neuhrazením". Zde je velmi důležité slůvko MŮŽE. Berňák nemá tedy povinnost daňovému subjektu kdykoliv (ihned) oznamovat, že má evidovaný u FÚ nedoplatek.
      http://www.mesec.cz/clanky/danova-exekuce-co-si-exekutor-ne-muze-dovolit/

      Pojďme dál.
      Správce daně (nebo spíš centrální mozek lidstva z Pardubic) zašle OSVČ Výzvu podle § 101g / 2 ZDPH. A protože OSVČ nemá DS, tak ji pošle Výzvu na mail, uvedený v KH (bez údaje o DS nebo bez údaje o mailu Kontrolní hlášení vůbec "neprojde"). Výzva tak bude doručena v okamžiku odeslání zprávy na mail. Bez ohledu na to, zda či kdy si mail OSVČ přečte. Velice lehce se tak stane, že nebude na Výzvu reagováno do 5 dnů. A bude následovat trest - pokuta 30.000,-Kč podle § 101h / 1 / c) ZDPH. A po čase, když není zaplaceno, bude obstaven bankovní účet. A který - pravděpodobně ten, který byl nahlášen, že na něm jsou soustředěny prostředky z podnikatelské činnosti dané OSVČ. Nejsem daňový poradce ani právník, třeba to bude celé jinak. Kdo ví.

    • 19. 1. 2016 12:26

      otaznik (neregistrovaný) 185.16.181.---

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      To mne trošku zaráží: OSVČ nemá mentálně na to, aby obsluhoval svůj bankovní účet? A obrat má přes milion? Zde bych se, jako potenciální odběratel, obávala toho, že se mi nikdy nepodaří prokázat, že mám nárok na odpočet daně.

    • 19. 1. 2016 14:05

      Vladimír 2

      Re: Musí být ban.účet OSVČ jeho vlastní?
      *******************************************
      To je jeden názor, dále by bylo velice "úsměvné" pokud
      by nastala exekuce za ten účet, to by se dcera nestačila
      ďyvyt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).