Hlavní navigace

Vlastní výrobek=materiál ke kompletaci

• (neregistrovaný) 89.190.50.---

19. 1. 2016 13:39

Dobrý den, prosím o radu účtování. Vyrobili jsme si pro kompletaci výrobku malý díl. Kdybychom ho nakoupili, naúčtovala bych ho na 112. Tam bych ho také chtěla mít, protože tento dílek použijeme ke kompletaci prodávaného výrobku. Chtěla jsem účtovat 112/621 interním dokladem, ale protože nemůžu sledovat, jestli je díl nakoupený nebo vyrobený u nás pak bych nevyčistila 621 tak nevím jak dál. Účtování na vlastní hotovou výrobu bych nerada, protože jak jsem psala, dílek je použit na kompletaci výrobku a tak je požadavek evidovat veškerý "materiál" na skladě označeném číslem finálního výrobku. Možná jsem to popsala dost zmatečně.... ale děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 1. 2016 13:52

v.e.n.d.y.

Re: Vlastní výrobek=materiál ke kompleta
      1. Účty třídy 61x a 62x jsou od 1.1.2016 zrušeny a nahrazují je účty třídy 58x. Mimořádné náklady,které se účtovaly na 58x jsou zrušeny.
      2. nechápu, proč chcete čistit účet aktivace materiálu (dříve 621)? Přeci si aktivujete materiál, který vezmete na sklad materiálu v kalkulované ceně a pak jej spotřebujete do výrobku? Účtování 112/aktivace materiálu, je správné. Pak s tímto materiálem zacházíte jako s tím nakupovaným.

• 19. 1. 2016 14:19

mimi (neregistrovaný) 89.190.50.---

Děkuji, no říkám, že se v tom strácím. Jedná se o zaúčtování v loňském roce. Kontroluji si 112 a zjistila jsem, že podle příjmů z DOF mám méně než sklad uvádí, to je právě částka toho dílu vyrobeného u nás.
      Takže asi úplně hloupě....asi to dost nechápu, protože když naskladním a vyskladním vlastní výrobky účtuji 123/613 příjem a 613/123 výdej a tak jsem si myslela, že když mám DAL 621 musím mít i MD 621..... tak když zaúčtuji 112/621 a 501/112 pak je to dobře?

• 19. 1. 2016 14:51

v.e.n.d.y.

Bavíme se o aktivaci materiálu na Váš sklad, žádné hotové výrobky v tuto chvíli. Prostě vydáte materiál na výrobu jiného kusu materiálu (501/112), spotřebujete přímé mzdy 521,524/331, případně výrobní režii 5xx/3xx, což zahrnete do kalkulace vyráběného materiálu a za tuto kalkulovanou cenu ho pak přijmete na sklad materiálu (112/621). Toť vše, pak už je to klasický další druh materiálu, který vydáte do Vašich výrobků jako každý nakupovaný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).