Hlavní navigace

Zaplacené úroky z hypotéky

  • (neregistrovaný) 109.81.211.---

    19. 1. 2016 21:48

    Dobrý den,

    řeším jednu takovou zvláštní situaci. S přítelem máme hypotéku (jsme spoludlužníci). Ručíme JEHO nemovitostí, ale peníze z úvěru jsou použity na rekonstrukci bytu, ve kterém mám trvalé bydliště JÁ (vlastníkem je má matka). Dle zákona bych jako spoludlužník měla mít nárok na uplatnění odpočtu ze zaplacených úroků... naše mzdová účetní mi však tvrdí, že bychom museli být manželé. Moc to nechápu. Domnívám se, že jí zmátl LV, který jsme museli doložit a tam bylo jen přítelovo jméno (na zastavenou nemovitost). Už mi to takhle neuplatnila dva roky a při našich slušných úrocích mi ta částka drásá nervy. Nevíte někdo prosím, zda na to nárok skutečně mám nebo ne?

    Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 1. 2016 22:10

      .. (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: Zaplacené úroky z hypotéky
      Takže máte hypotéku na úpravu bytu, kde jste v nájmu? Toto je uvedeno ve smlouvě?

    • 20. 1. 2016 11:35

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Zaplacené úroky z hypotéky
      Nemusíte být manželé. Ale neodpověděla jste na předchozí dotaz.

    • 20. 1. 2016 11:39

      Denisa (neregistrovaný) 89.203.199.---

      Re: Zaplacené úroky z hypotéky
      Smlouvu mám někde "pečlivě" založenou, snad ji brzy najdu a na dotaz odpovim. Každopádně je to na byt, který oba roky užíváme. Nájemní smlouvu s maminkou samozřejmě nemám - to může být ten problém? Předem děkuji.

    • 20. 1. 2016 12:11

      .

      Re: Zaplacené úroky z hypotéky
      Přečtěte si § 15 Zákona o daních z příjmů, co vše se může uplatnit jako nezdanitelná část ze základu daně / odstavec 3) a následující
      http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

      Pokud dojdeme k tomu, že Vaše mzdová účetní mohla úroky v RZD uplatnit, nic není ztraceno. Stále můžete podat své přiznání k dani z příjmu FO a tam zaplacené úroky z hypotéky uvést.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).