Hlavní navigace

SRO - jednatel

• (neregistrovaný) 46.135.136.---

19. 1. 2016 23:15

Dobrý večer, prosím o radu, založila jsem SRO, jsem jediný jednatel a společník. Dočetla jsem se, že můžu být zaměstnanec anebo uzavřít smlouvu o výkonu funkce a pobírat měsíční odměny anebo vyplácet odměny na základě smlouvě o příkazu. Odvody jsou stejné jako u zaměstnaneckého poměru... Anebo si můžu vyplácet pouze podíly na zisku. Kdybych se rozhodla pro poslední variantu, jak za sebe zaplatím ZP a SP? Nikde jinde nejsem zaměstnána a nejsem OSVČ. Můžete mi poradit, která varianta je nejvýhodnější?

A ještě prosím o radu, zda se musím přihlásit jako plátce DPH.

Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 1. 2016 12:17

Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

Re: SRO - jednatel
      1) najděte si svoji účetní, která Vás provede úskalím
      2) dobrovolně se nemusíte registrovat k DPH, ale .... viz. účetní
      3) budete pro firmu "pracovat" pouze jako jednatel, nebo na nějaké jiné pracovní pozici?
      4) nejvýhodnější - pro firmu, pro Vás nyní, pro Váš budoucí důchod?

• 20. 1. 2016 13:35

jednatel (neregistrovaný) 46.135.136.---

Děkuji za reakci. Účetní si najdu, jen mě teď v začátcích zajímaly možnosti. Pokud by mi někdo mohl poradit, co je nejvýhodnější z pohledu firmy i mé osoby? Budu dělat vše sama, nebudou žádní zaměstnanci (možná občas na výpomoc na DPP), čili, budu se starat o chod firmy, shánět zakázky, jednat se zákazníky apod.

Ohledně DPH nevím, co bude výhodnější. Pokud nechci být plátce DPH, nemusím?

• 20. 1. 2016 21:55

jednatel (neregistrovaný) 46.135.136.---

Ještě prosím, kdybych dostávala měsíční odměnu na základě smlouvy o výkonu funkce a odměna by nepřekročila 2500kč, chápu správně, že SP neodvádím z odměny já ani sro a ZP se počítá z výše odměny (nebo z min. mzdy)? Pak kdyby firma prosperovala, vyplatím si podíl na zisku a zdaním?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).