Hlavní navigace

Finanční dar starostovi obce

  • (neregistrovaný) 149.255.82.---

    26. 1. 2016 15:07

    Dobrý den, prosím o radu zkušené:

    Uvolněný starosta dostal finanční dar, na kterém se usnesla rada města. Jak tento dar zdanit???????

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2016 16:01

      Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Dar schváleny radou města nesmí být za výkon činnosti, protože uvolněným funkcionářům mohou být přiznány pouze zákonem stanovené výše odměn. Pokud půjde o standardní dar, je nutné jej náležitě zdůvodnit a bude se pak při zdanění chovat jako klasický dar ne jako odměna.

    • 26. 1. 2016 16:16

      Jan Starý (neregistrovaný) 149.255.82.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Děkuji za reakci. Je to dar, v darovací smlouvě není ovšem uvedeno zač. Do kdy musí přiznat a daň darovací odvést??? pouze, jestli to nevíte z hlavy, jinak si dohledám......... a děkuji

    • 26. 1. 2016 16:53

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      ze stránek mvcr:
      Členovi zastupitelstva (stejně jako jiné fyzické nebo právnické osobě) lze poskytnout peněžitý dar za práci či přínosné aktivity pro obec, avšak nikoliv za výkon funkce. V souvisejícím usnesení je proto třeba uvést řádný důvod pro poskytnutí peněžního daru.

      Upozorňujeme, že dle výkladu Ministerstva financí by se dar, pokud by byl přijatý v souvislosti s výkonem závislé činnosti nebo funkce, posuzoval jako příjem ze závislé činnosti podle § 6 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

      http://pracemzda.wkonline.cz/ao/cs/dokument/nahled-dokumentu/?doc=d25370v33727p1&query=odm%C4%9Bnou+%24index%3D107&product=38&docno=3

    • 26. 1. 2016 18:39

      Josef Starý (neregistrovaný) 149.255.82.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      >>>>Dobrý den, prosím o radu zkušené:
      >>>>
      >>>>Uvolněný starosta dostal finanční dar, na kterém se
      >>>>usnesla rada města. Jak tento dar zdanit???????
      >>>
      >>>Dar schváleny radou města nesmí být za výkon
      >>>činnosti,
      >>>protože uvolněným funkcionářům mohou být přiznány
      >>>pouze zákonem stanovené výše odměn. Pokud půjde o
      >>>standardní dar, je nutné jej náležitě zdůvodnit a
      >>>bude
      >>>se pak
      >>>při zdanění chovat jako klasický dar ne jako odměna.
      >>Děkuji za reakci. Je to dar, v darovací smlouvě není
      >>ovšem uvedeno zač. Do kdy musí přiznat a daň darovací
      >>odvést??? pouze, jestli to nevíte z hlavy, jinak si
      >>dohledám......... a děkuji
      >
      >ze stránek mvcr:
      >Členovi zastupitelstva (stejně jako jiné fyzické nebo
      >právnické osobě) lze poskytnout peněžitý dar za práci
      >či přínosné aktivity pro obec, avšak nikoliv za výkon
      >funkce. V souvisejícím usnesení je proto třeba uvést
      >řádný důvod pro poskytnutí peněžního daru.
      >
      >Upozorňujeme, že dle výkladu Ministerstva financí by
      >se dar, pokud by byl přijatý v souvislosti s výkonem
      >závislé činnosti nebo funkce, posuzoval jako příjem ze
      >závislé činnosti podle § 6 odst. 1 zákona č. 586/1992
      >Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších
      >>předpisů.
      >
      >http://pracemzda.wkonline.cz/ao/cs/dokument/nahled-dokumentu/?doc=d25370v33727p1&query=odm%C4%9Bnou+%24index%3D107&product=38&docno=3
      Tak teď nevíme zdali to posuzovat a zdanit jako dar nebo příjem????
      >
      >
      >
      >

    • 26. 1. 2016 20:25

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Přece musíte mít v usnesení rady napsáno, za co se dar poskytuje, tak že za co je ten dar?

    • 27. 1. 2016 11:33

      Josef Starý (neregistrovaný) 149.255.82.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Tak to konečně vidím před sebou. Je tam pouze: Poskytnut finanční dar starostovi.......

    • 27. 1. 2016 12:55

      Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Do toho bych asi nešla, protože není jasné, jestli to bylo nebo nebylo poskytnuto za výkon funkce. Pokud by byl ve skupině lidí, kterým např. vichřice poškodila dům a rada jim poskytla dar, bylo by to jasné a průhledné.

    • 27. 1. 2016 13:49

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      Já tedy také ne.
      Když už to ale musíte "nějak" udělat, tak buď do mezd se zdaněním plus odvody na ZP a SP a audit si smlsne nebo na darovací smlouvu mimo mzdy a smlsne si jak audit tak kontrola na ZP a SP.
      Rada, která rozhodne o vyplacení finančního daru a neuvede na co nebo za co je dar určen je skutečně na svém místě.
      Co na to zastupitelstvo?

    • 27. 1. 2016 15:17

      Josef Starý (neregistrovaný) 149.255.82.---

      Re: Finanční dar starostovi obce
      No právě, "nějak to udělejte"........ budu trvat na dolnění, za co to bylo, ale nevím jak pochodím.... jinak všem děkuji za rady

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).